
Rustic White Wood And Wire Two Door And Drawer Accent Cabinet By Homeroots
Handcrafted from solid hardwood, the this rustic and distressed cabinet cabinet sports a farmhouse chic personality. Equipped with 2 drawers, and 2 doors that open to reveal large storage space this cabinet is a great way to help keep things neat and organized. The rustic black weave chicken wire detailing and the farmhouse styled drawer pull rings add character and country charm to your space. Impressively designed, it makes for an exceptional nightstand, end table or storage cabinet for most any room. 32" x 32" x 15"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 32in W x 15in D x 32in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Distressed White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 606114548140 |
| Product SKU: | 469147 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wire Door Drawer Accent Cabinet |
| Rustic White Wood |
| White Wood Wire Door Drawer |
| Rustic White Wood Wire Door |
| Wood Wire Door Drawer Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Rustic White Wood And Wire Two Door And Drawer Accent Cabinet By Homeroots
Handcrafted from solid hardwood, the this rustic and distressed cabinet cabinet sports a farmhouse chic personality. Equipped with 2 drawers, and 2 doors that open to reveal large storage space this cabinet is a great way to help keep things neat and organized. The rustic black weave chicken wire detailing and the farmhouse styled drawer pull rings add character and country charm to your space. Impressively designed, it makes for an exceptional nightstand, end table or storage cabinet for most any room. 32" x 32" x 15"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 32in W x 15in D x 32in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Distressed White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 606114548140 |
| Product SKU: | 469147 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wire Door Drawer Accent Cabinet |
| Rustic White Wood |
| White Wood Wire Door Drawer |
| Rustic White Wood Wire Door |
| Wood Wire Door Drawer Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Handcrafted from solid hardwood, the this rustic and distressed cabinet cabinet sports a farmhouse chic personality. Equipped with 2 drawers, and 2 doors that open to reveal large storage space this cabinet is a great way to help keep things neat and organized. The rustic black weave chicken wire detailing and the farmhouse styled drawer pull rings add character and country charm to your space. Impressively designed, it makes for an exceptional nightstand, end table or storage cabinet for most any room. 32" x 32" x 15"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 32in W x 15in D x 32in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Distressed White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 606114548140 |
| Product SKU: | 469147 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Wire Door Drawer Accent Cabinet |
| Rustic White Wood |
| White Wood Wire Door Drawer |
| Rustic White Wood Wire Door |
| Wood Wire Door Drawer Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























