
Rustic White Wine Cabinet With Two Drawers By Homeroots
A petite marvel, Rustic White Wine Cabinet with Two Drawers is an amalgamation of function and charm. The white distressed finish enhances the rustic appearance in any room. Handcrafted from solid hardwood, the wine cabinet ingeniously accommodates 9 bottles of wine and up to 4 wine glasses. The cabinet is also equipped with 2 drawers and a single door with cupboard space for your collective supply of spirits and multiple bartending tools. Add some rustic country charm to your kitchen, dining room, or bar tending area with this great wine bar cabinet. 35.5" x 31.5" x 14"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 31.5in W x 14in D x 35.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Distressed White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 606114548195 |
| Product SKU: | 469152 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Rustic White Wine Cabinet Drawers |
| White Wine Cabinet Drawers |
| Rustic White Wine Cabinet |
| Wine Cabinet Drawers |
| White Wine Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Rustic White Wine Cabinet With Two Drawers By Homeroots
A petite marvel, Rustic White Wine Cabinet with Two Drawers is an amalgamation of function and charm. The white distressed finish enhances the rustic appearance in any room. Handcrafted from solid hardwood, the wine cabinet ingeniously accommodates 9 bottles of wine and up to 4 wine glasses. The cabinet is also equipped with 2 drawers and a single door with cupboard space for your collective supply of spirits and multiple bartending tools. Add some rustic country charm to your kitchen, dining room, or bar tending area with this great wine bar cabinet. 35.5" x 31.5" x 14"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 31.5in W x 14in D x 35.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Distressed White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 606114548195 |
| Product SKU: | 469152 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Rustic White Wine Cabinet Drawers |
| White Wine Cabinet Drawers |
| Rustic White Wine Cabinet |
| Wine Cabinet Drawers |
| White Wine Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A petite marvel, Rustic White Wine Cabinet with Two Drawers is an amalgamation of function and charm. The white distressed finish enhances the rustic appearance in any room. Handcrafted from solid hardwood, the wine cabinet ingeniously accommodates 9 bottles of wine and up to 4 wine glasses. The cabinet is also equipped with 2 drawers and a single door with cupboard space for your collective supply of spirits and multiple bartending tools. Add some rustic country charm to your kitchen, dining room, or bar tending area with this great wine bar cabinet. 35.5" x 31.5" x 14"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 31.5in W x 14in D x 35.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Product Color: | Distressed White |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 606114548195 |
| Product SKU: | 469152 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Rustic White Wine Cabinet Drawers |
| White Wine Cabinet Drawers |
| Rustic White Wine Cabinet |
| Wine Cabinet Drawers |
| White Wine Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























