
Rustic Walnut Wood Side Chair Set Of 2 By Homeroots
Combining classic and contemporary elements, the bold curves of this dining chair provide both an elegant contrast and a unique look to any dining area. This armless chairs is crafted with solid wood backrest and apron.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 22in W x 19in D x 40in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Acacia |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Finish: | Rustic Walnut |
| Product Color: | Rustic Brown |
| Leg Color: | Rustic Walnut |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512839711577 |
| Product SKU: | 347315 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Walnut Wood Chair Set |
| Wood Chair Set |
| Rustic Walnut Wood Chair Set |
| 40 Rustic Walnut Wood Chair |
| Walnut Wood Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


Rustic Walnut Wood Side Chair Set Of 2 By Homeroots
Combining classic and contemporary elements, the bold curves of this dining chair provide both an elegant contrast and a unique look to any dining area. This armless chairs is crafted with solid wood backrest and apron.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 22in W x 19in D x 40in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Acacia |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Finish: | Rustic Walnut |
| Product Color: | Rustic Brown |
| Leg Color: | Rustic Walnut |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512839711577 |
| Product SKU: | 347315 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Walnut Wood Chair Set |
| Wood Chair Set |
| Rustic Walnut Wood Chair Set |
| 40 Rustic Walnut Wood Chair |
| Walnut Wood Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Combining classic and contemporary elements, the bold curves of this dining chair provide both an elegant contrast and a unique look to any dining area. This armless chairs is crafted with solid wood backrest and apron.
Specifications
| Product Category: | Dining Chairs |
| Product Dimensions: | 22in W x 19in D x 40in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Acacia |
| Leg Material: | Solid Wood |
| Finish: | Rustic Walnut |
| Product Color: | Rustic Brown |
| Leg Color: | Rustic Walnut |
| Number of Chairs Included: | 2 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512839711577 |
| Product SKU: | 347315 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Walnut Wood Chair Set |
| Wood Chair Set |
| Rustic Walnut Wood Chair Set |
| 40 Rustic Walnut Wood Chair |
| Walnut Wood Chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























