
Rustic Natural Turned Pedestal End Table By Homeroots
Updated casual to the tee, this Rustic Natural Pedestal End Table combines classic with a modern flair. Made of solid wood in a light natural wood rustic wood grain finish this unique table with concentric circles at the base is sure to be practical and fashionable at the same time. The gorgeous turned wood styling is a great addition to the living room, family room, lounge or even bedroom. This end or side table is a great way to bring introduce style and presence to your space. 28" x 24" x 24".
Specifications
| Product Category: | End Tables |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | Lacquer |
| Top Color: | distressed White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 388556 |
| Product UPC: | 4512822863665 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Natural Turned Pedestal End Table |
| Rustic Natural Turned Pedestal End |
| Turned Pedestal End Table |
| Pedestal End Table |
| Rustic Natural Turned Pedestal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $522.89
-65%$522.89
$183.01More Images




Rustic Natural Turned Pedestal End Table By Homeroots
Updated casual to the tee, this Rustic Natural Pedestal End Table combines classic with a modern flair. Made of solid wood in a light natural wood rustic wood grain finish this unique table with concentric circles at the base is sure to be practical and fashionable at the same time. The gorgeous turned wood styling is a great addition to the living room, family room, lounge or even bedroom. This end or side table is a great way to bring introduce style and presence to your space. 28" x 24" x 24".
Specifications
| Product Category: | End Tables |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | Lacquer |
| Top Color: | distressed White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 388556 |
| Product UPC: | 4512822863665 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Natural Turned Pedestal End Table |
| Rustic Natural Turned Pedestal End |
| Turned Pedestal End Table |
| Pedestal End Table |
| Rustic Natural Turned Pedestal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Updated casual to the tee, this Rustic Natural Pedestal End Table combines classic with a modern flair. Made of solid wood in a light natural wood rustic wood grain finish this unique table with concentric circles at the base is sure to be practical and fashionable at the same time. The gorgeous turned wood styling is a great addition to the living room, family room, lounge or even bedroom. This end or side table is a great way to bring introduce style and presence to your space. 28" x 24" x 24".
Specifications
| Product Category: | End Tables |
| Product Dimensions: | 24in W x 24in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | Lacquer |
| Top Color: | distressed White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 388556 |
| Product UPC: | 4512822863665 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Natural Turned Pedestal End Table |
| Rustic Natural Turned Pedestal End |
| Turned Pedestal End Table |
| Pedestal End Table |
| Rustic Natural Turned Pedestal |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























