
Rustic Natural Accent Storage Cabinet By Homeroots
Updated casual cool storage, that is what this Rustic Natural Accent Storage Cabinet can bring to your home. The piece is handmade of solid and manufactured wood and features a combination of natural wood colors in distressed finishes that gives it extra depth. On one side there are four pull out drawers with cut out handles for storage and the other side has a long cupboard that has a silver handle. This accent cabinet is versatile and can be used anywhere in your home as storage, decor, or both. 29.75" H x 27.5" W x 15.25" D
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 27.5in W x 15.25in D x 29.75in H |
| Product Material: | Solid Fir Wood And Mdf |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Brown |
| Product Color: | Brown |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230080126 |
| Product SKU: | 399696 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Rustic Natural Accent Storage Cabinet |
| Natural Accent Storage Cabinet |
| Accent Storage Cabinet |
| Rustic Natural Accent Storage |
| Rustic Natural Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $673.81
-65%$673.81
$235.83More Images



Rustic Natural Accent Storage Cabinet By Homeroots
Updated casual cool storage, that is what this Rustic Natural Accent Storage Cabinet can bring to your home. The piece is handmade of solid and manufactured wood and features a combination of natural wood colors in distressed finishes that gives it extra depth. On one side there are four pull out drawers with cut out handles for storage and the other side has a long cupboard that has a silver handle. This accent cabinet is versatile and can be used anywhere in your home as storage, decor, or both. 29.75" H x 27.5" W x 15.25" D
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 27.5in W x 15.25in D x 29.75in H |
| Product Material: | Solid Fir Wood And Mdf |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Brown |
| Product Color: | Brown |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230080126 |
| Product SKU: | 399696 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Rustic Natural Accent Storage Cabinet |
| Natural Accent Storage Cabinet |
| Accent Storage Cabinet |
| Rustic Natural Accent Storage |
| Rustic Natural Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Updated casual cool storage, that is what this Rustic Natural Accent Storage Cabinet can bring to your home. The piece is handmade of solid and manufactured wood and features a combination of natural wood colors in distressed finishes that gives it extra depth. On one side there are four pull out drawers with cut out handles for storage and the other side has a long cupboard that has a silver handle. This accent cabinet is versatile and can be used anywhere in your home as storage, decor, or both. 29.75" H x 27.5" W x 15.25" D
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 27.5in W x 15.25in D x 29.75in H |
| Product Material: | Solid Fir Wood And Mdf |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Brown |
| Product Color: | Brown |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 808230080126 |
| Product SKU: | 399696 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Rustic Natural Accent Storage Cabinet |
| Natural Accent Storage Cabinet |
| Accent Storage Cabinet |
| Rustic Natural Accent Storage |
| Rustic Natural Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























