
Rustic Handcrafted Natural Wood and Iron Coffee Table By Homeroots
This Rustic Handcrafted Natural Wood and Iron Coffee Table is a unique centerpiece for your living room or family room. Rustic and hand-crafted so that no two are exactly alike, this rectangular coffee table features genuine wood and reclaimed wood in a natural finish that sits upon a black iron gemetric base. The contrast of the modern base with the rustic traditional top is even more visually pleasing when you throw in leather drawer pulls on the two storage drawers, making this piece a boho chic flea market type of find. 17" x 55" 28".
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 55in W x 28in D x 17in H |
| Product Material: | Solid Wood, Iron |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Natural |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400837 |
| Product UPC: | 808230091528 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Rustic Handcrafted Natural Wood and Iron Coffee Table By Homeroots
This Rustic Handcrafted Natural Wood and Iron Coffee Table is a unique centerpiece for your living room or family room. Rustic and hand-crafted so that no two are exactly alike, this rectangular coffee table features genuine wood and reclaimed wood in a natural finish that sits upon a black iron gemetric base. The contrast of the modern base with the rustic traditional top is even more visually pleasing when you throw in leather drawer pulls on the two storage drawers, making this piece a boho chic flea market type of find. 17" x 55" 28".
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 55in W x 28in D x 17in H |
| Product Material: | Solid Wood, Iron |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Natural |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400837 |
| Product UPC: | 808230091528 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Rustic Handcrafted Natural Wood and Iron Coffee Table is a unique centerpiece for your living room or family room. Rustic and hand-crafted so that no two are exactly alike, this rectangular coffee table features genuine wood and reclaimed wood in a natural finish that sits upon a black iron gemetric base. The contrast of the modern base with the rustic traditional top is even more visually pleasing when you throw in leather drawer pulls on the two storage drawers, making this piece a boho chic flea market type of find. 17" x 55" 28".
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 55in W x 28in D x 17in H |
| Product Material: | Solid Wood, Iron |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Natural |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400837 |
| Product UPC: | 808230091528 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























