
Rustic Game Table By Homeroots
Emphasize your den or living room with the Rustic Game Table, crafted from gemilina wood solids, it highlights the beautiful wood grains with its natural and transparent look. This vintage table stands strong on four tapered wooden legs with a built in reversible game table. The dual game board has a chess/checkers board on one side and a backgammon board on the other. A camaflouged drawer also offers storage space for your game coins or other personal items. 30" x 30" x 30"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 30in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Light Brown |
| Finish: | Mountain Lodge |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389887 |
| Product UPC: | 4512822877952 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,472.56
-65%$1,472.56
$515.40More Images





Rustic Game Table By Homeroots
Emphasize your den or living room with the Rustic Game Table, crafted from gemilina wood solids, it highlights the beautiful wood grains with its natural and transparent look. This vintage table stands strong on four tapered wooden legs with a built in reversible game table. The dual game board has a chess/checkers board on one side and a backgammon board on the other. A camaflouged drawer also offers storage space for your game coins or other personal items. 30" x 30" x 30"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 30in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Light Brown |
| Finish: | Mountain Lodge |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389887 |
| Product UPC: | 4512822877952 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Emphasize your den or living room with the Rustic Game Table, crafted from gemilina wood solids, it highlights the beautiful wood grains with its natural and transparent look. This vintage table stands strong on four tapered wooden legs with a built in reversible game table. The dual game board has a chess/checkers board on one side and a backgammon board on the other. A camaflouged drawer also offers storage space for your game coins or other personal items. 30" x 30" x 30"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 30in D x 30in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Light Brown |
| Finish: | Mountain Lodge |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389887 |
| Product UPC: | 4512822877952 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























