
Rustic Brown Carved Wood Storage Coffee Table By Homeroots
Indivudally hand-crafted, this gorgeous Rustic Carved Wood Storage Coffee Table is a unique and modern way to accent your space and control clutter at the same time. The top of this super cool table lifts so that you can store blankets, pillows, games, and other goodies away and out of site. The hand-crafting and distressing of the delicately carved solid wood brown base gives way to a black textured tabletop for a unique one of a kind look. Practical and good looking, this table is a winner for an updated casually elegant look. 18” x 40” x 40”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 18in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Mango |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400883 |
| Product UPC: | 808230091986 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,772.14
-65%$1,772.14
$620.25More Images





Rustic Brown Carved Wood Storage Coffee Table By Homeroots
Indivudally hand-crafted, this gorgeous Rustic Carved Wood Storage Coffee Table is a unique and modern way to accent your space and control clutter at the same time. The top of this super cool table lifts so that you can store blankets, pillows, games, and other goodies away and out of site. The hand-crafting and distressing of the delicately carved solid wood brown base gives way to a black textured tabletop for a unique one of a kind look. Practical and good looking, this table is a winner for an updated casually elegant look. 18” x 40” x 40”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 18in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Mango |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400883 |
| Product UPC: | 808230091986 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Indivudally hand-crafted, this gorgeous Rustic Carved Wood Storage Coffee Table is a unique and modern way to accent your space and control clutter at the same time. The top of this super cool table lifts so that you can store blankets, pillows, games, and other goodies away and out of site. The hand-crafting and distressing of the delicately carved solid wood brown base gives way to a black textured tabletop for a unique one of a kind look. Practical and good looking, this table is a winner for an updated casually elegant look. 18” x 40” x 40”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 40in W x 40in D x 18in H |
| Product Material: | Solid Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Mango |
| Product Color: | Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400883 |
| Product UPC: | 808230091986 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























