
Rustic Black And Light Bamboo Tall Buffet Cabinet By Homeroots
An entertainer's dream, this Rustic Black and Light Bamboo Tall Buffet Cabinet will be right at home in your stylish dining or living room. Loads of storage come with this cool looking unit as there are three pull out drawers, a bottom cabinet with shelf inside, and two sliding bamboo front panel doors across the top. The middle features a cubby work space area that is great for a bar, to serve your guests, or to use as storage for your favorite accessories. The contrast of the black against the light bamboo is striking, giving this accent cabinet a unique casually elegant design edge. 70" x 38" x 15.8"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 38in W x 15.75in D x 70in H |
| Product Material: | Eng Wood,Birch Veneer,Rattan,Poplar |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Black and natural finish |
| Product Color: | Black |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230100190 |
| Product SKU: | 401704 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Light Bamboo Tall Buffet Cabinet |
| Bamboo Tall Buffet Cabinet |
| Black Light Bamboo Tall Buffet |
| Tall Buffet Cabinet |
| Light Bamboo Tall Buffet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $659.64
-65%$659.64
$230.87More Images








Rustic Black And Light Bamboo Tall Buffet Cabinet By Homeroots
An entertainer's dream, this Rustic Black and Light Bamboo Tall Buffet Cabinet will be right at home in your stylish dining or living room. Loads of storage come with this cool looking unit as there are three pull out drawers, a bottom cabinet with shelf inside, and two sliding bamboo front panel doors across the top. The middle features a cubby work space area that is great for a bar, to serve your guests, or to use as storage for your favorite accessories. The contrast of the black against the light bamboo is striking, giving this accent cabinet a unique casually elegant design edge. 70" x 38" x 15.8"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 38in W x 15.75in D x 70in H |
| Product Material: | Eng Wood,Birch Veneer,Rattan,Poplar |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Black and natural finish |
| Product Color: | Black |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230100190 |
| Product SKU: | 401704 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Light Bamboo Tall Buffet Cabinet |
| Bamboo Tall Buffet Cabinet |
| Black Light Bamboo Tall Buffet |
| Tall Buffet Cabinet |
| Light Bamboo Tall Buffet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An entertainer's dream, this Rustic Black and Light Bamboo Tall Buffet Cabinet will be right at home in your stylish dining or living room. Loads of storage come with this cool looking unit as there are three pull out drawers, a bottom cabinet with shelf inside, and two sliding bamboo front panel doors across the top. The middle features a cubby work space area that is great for a bar, to serve your guests, or to use as storage for your favorite accessories. The contrast of the black against the light bamboo is striking, giving this accent cabinet a unique casually elegant design edge. 70" x 38" x 15.8"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 38in W x 15.75in D x 70in H |
| Product Material: | Eng Wood,Birch Veneer,Rattan,Poplar |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Black and natural finish |
| Product Color: | Black |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230100190 |
| Product SKU: | 401704 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Light Bamboo Tall Buffet Cabinet |
| Bamboo Tall Buffet Cabinet |
| Black Light Bamboo Tall Buffet |
| Tall Buffet Cabinet |
| Light Bamboo Tall Buffet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























