
Rustic Black And Glass Double Door Cabinet By Homeroots
This unqiue Rustic Black and Glass Double Door Cabinet is a unique way to keep your treasures on display and safe from falling and dust. Sleek in design the rustic and distressed black finish stel houses two long inner shelves and magnetic closing doors. This cabinet would be a great large terrarium for your lowlight houseplants and succulents, or a showcase for your precious collectibles. 29.5" x 50.8" x 16.5"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 50.75in W x 16.5in D x 29.5in H |
| Product Material: | Iron Tube, Temp Glass,Iron Sheet |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Black finish with silver distressing |
| Product Color: | Black |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230099876 |
| Product SKU: | 401672 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Glass Double Door Cabinet |
| Glass Double Door Cabinet |
| Rustic Black Glass Double Door |
| Double Door Cabinet |
| Rustic Black Glass Double |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $768.49
-65%$768.49
$268.97More Images


Rustic Black And Glass Double Door Cabinet By Homeroots
This unqiue Rustic Black and Glass Double Door Cabinet is a unique way to keep your treasures on display and safe from falling and dust. Sleek in design the rustic and distressed black finish stel houses two long inner shelves and magnetic closing doors. This cabinet would be a great large terrarium for your lowlight houseplants and succulents, or a showcase for your precious collectibles. 29.5" x 50.8" x 16.5"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 50.75in W x 16.5in D x 29.5in H |
| Product Material: | Iron Tube, Temp Glass,Iron Sheet |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Black finish with silver distressing |
| Product Color: | Black |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230099876 |
| Product SKU: | 401672 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Glass Double Door Cabinet |
| Glass Double Door Cabinet |
| Rustic Black Glass Double Door |
| Double Door Cabinet |
| Rustic Black Glass Double |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This unqiue Rustic Black and Glass Double Door Cabinet is a unique way to keep your treasures on display and safe from falling and dust. Sleek in design the rustic and distressed black finish stel houses two long inner shelves and magnetic closing doors. This cabinet would be a great large terrarium for your lowlight houseplants and succulents, or a showcase for your precious collectibles. 29.5" x 50.8" x 16.5"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 50.75in W x 16.5in D x 29.5in H |
| Product Material: | Iron Tube, Temp Glass,Iron Sheet |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Black finish with silver distressing |
| Product Color: | Black |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230099876 |
| Product SKU: | 401672 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Black Glass Double Door Cabinet |
| Glass Double Door Cabinet |
| Rustic Black Glass Double Door |
| Double Door Cabinet |
| Rustic Black Glass Double |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























