
Round Marble Top and Wooden Strips Coffee Table By Homeroots
Bring home a timeless heirloom into your living room with this exquisitely built Round Marble Top and Wooden Strips Coffee Table. The elegance of the white round marble top is beautifully given an earthy essence with the uniquely designed strips of the wooden base. The fusion of trend and tradition is flaunted in this coffee table that offers a platform for a decorative accent and also acts as a functional piece to serve appetizers to the guests. If you want an organic touch into your living space without compromising modern style and grace, this coffee table is the one to meet your expectations. 42” x 42” x 19”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 42in W x 42in D x 19in H |
| Product Material: | Solid Kiln-Dried Acacia Wood, Marble |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Genuine Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White, Brown |
| Top Color: | Ivory |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400888 |
| Product UPC: | 808230092037 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $2,636.15
-65%$2,636.15
$922.65More Images




Round Marble Top and Wooden Strips Coffee Table By Homeroots
Bring home a timeless heirloom into your living room with this exquisitely built Round Marble Top and Wooden Strips Coffee Table. The elegance of the white round marble top is beautifully given an earthy essence with the uniquely designed strips of the wooden base. The fusion of trend and tradition is flaunted in this coffee table that offers a platform for a decorative accent and also acts as a functional piece to serve appetizers to the guests. If you want an organic touch into your living space without compromising modern style and grace, this coffee table is the one to meet your expectations. 42” x 42” x 19”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 42in W x 42in D x 19in H |
| Product Material: | Solid Kiln-Dried Acacia Wood, Marble |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Genuine Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White, Brown |
| Top Color: | Ivory |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400888 |
| Product UPC: | 808230092037 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring home a timeless heirloom into your living room with this exquisitely built Round Marble Top and Wooden Strips Coffee Table. The elegance of the white round marble top is beautifully given an earthy essence with the uniquely designed strips of the wooden base. The fusion of trend and tradition is flaunted in this coffee table that offers a platform for a decorative accent and also acts as a functional piece to serve appetizers to the guests. If you want an organic touch into your living space without compromising modern style and grace, this coffee table is the one to meet your expectations. 42” x 42” x 19”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 42in W x 42in D x 19in H |
| Product Material: | Solid Kiln-Dried Acacia Wood, Marble |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Genuine Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White, Brown |
| Top Color: | Ivory |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400888 |
| Product UPC: | 808230092037 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























