
Round Mable and Iron Geometric Coffee Table By Homeroots
Let modern meet classic with this Round Mable and Iron Geometric Coffee Table that turns eccentricity into sophistication with its elegant construction. This minimal coffee table features a diamond-patterned brass-finished iron base with a luxurious pearl-toned marble top for classic beauty. Incorporating iron and marble in the making, this coffee table ensures durability and strength to resist corrosion while being easy to clean. With a fusion of trend and tradition to the core, this stylish coffee table is bound to occupy your living room as a practical piece and make the guests turn heads. 32” x 32” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 32in W x 32in D x 18in H |
| Product Material: | Marble, Iron |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Genuine Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | Brass finished |
| Top Color: | Ivory |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400885 |
| Product UPC: | 808230092006 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $853.40
-65%$853.40
$298.69Round Mable and Iron Geometric Coffee Table By Homeroots
Let modern meet classic with this Round Mable and Iron Geometric Coffee Table that turns eccentricity into sophistication with its elegant construction. This minimal coffee table features a diamond-patterned brass-finished iron base with a luxurious pearl-toned marble top for classic beauty. Incorporating iron and marble in the making, this coffee table ensures durability and strength to resist corrosion while being easy to clean. With a fusion of trend and tradition to the core, this stylish coffee table is bound to occupy your living room as a practical piece and make the guests turn heads. 32” x 32” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 32in W x 32in D x 18in H |
| Product Material: | Marble, Iron |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Genuine Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | Brass finished |
| Top Color: | Ivory |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400885 |
| Product UPC: | 808230092006 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Let modern meet classic with this Round Mable and Iron Geometric Coffee Table that turns eccentricity into sophistication with its elegant construction. This minimal coffee table features a diamond-patterned brass-finished iron base with a luxurious pearl-toned marble top for classic beauty. Incorporating iron and marble in the making, this coffee table ensures durability and strength to resist corrosion while being easy to clean. With a fusion of trend and tradition to the core, this stylish coffee table is bound to occupy your living room as a practical piece and make the guests turn heads. 32” x 32” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 32in W x 32in D x 18in H |
| Product Material: | Marble, Iron |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Genuine Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | Brass finished |
| Top Color: | Ivory |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400885 |
| Product UPC: | 808230092006 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























