
Round Glass Top Metal Side Table with Marble Shelf on Bottom By Homeroots
A stunning side table that is comprised of metal, marble and glass. A rounded, strong iron base holds the marble detail on the bottom and extends to hold the glass top. The top sees a thick and beveled, tempered glass which allows for a see-through view of the marble shelf on the bottom. The juxtaposition of glass, metal and marble as seen on the, makes it a great choice for spaces based on the design styles.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 24in H |
| Product Material: | Glass |
| Base Material: | Steel |
| Top Material: | Genuine Marble |
| Product Color: | Antiqued Gold |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380669 |
| Product UPC: | 4512822850955 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Glass Metal Table Marble Shelf |
| Round Glass Metal Table Marble |
| Round Glass Metal Table |
| Glass Metal Table Marble |
| Metal Table Marble Shelf |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $735.13
-65%$735.13
$257.30More Images






Round Glass Top Metal Side Table with Marble Shelf on Bottom By Homeroots
A stunning side table that is comprised of metal, marble and glass. A rounded, strong iron base holds the marble detail on the bottom and extends to hold the glass top. The top sees a thick and beveled, tempered glass which allows for a see-through view of the marble shelf on the bottom. The juxtaposition of glass, metal and marble as seen on the, makes it a great choice for spaces based on the design styles.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 24in H |
| Product Material: | Glass |
| Base Material: | Steel |
| Top Material: | Genuine Marble |
| Product Color: | Antiqued Gold |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380669 |
| Product UPC: | 4512822850955 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Glass Metal Table Marble Shelf |
| Round Glass Metal Table Marble |
| Round Glass Metal Table |
| Glass Metal Table Marble |
| Metal Table Marble Shelf |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A stunning side table that is comprised of metal, marble and glass. A rounded, strong iron base holds the marble detail on the bottom and extends to hold the glass top. The top sees a thick and beveled, tempered glass which allows for a see-through view of the marble shelf on the bottom. The juxtaposition of glass, metal and marble as seen on the, makes it a great choice for spaces based on the design styles.
Specifications
| Product Category: | Side Tables |
| Product Dimensions: | 20in W x 20in D x 24in H |
| Product Material: | Glass |
| Base Material: | Steel |
| Top Material: | Genuine Marble |
| Product Color: | Antiqued Gold |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380669 |
| Product UPC: | 4512822850955 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Glass Metal Table Marble Shelf |
| Round Glass Metal Table Marble |
| Round Glass Metal Table |
| Glass Metal Table Marble |
| Metal Table Marble Shelf |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























