
Round Fuji 26" Fixed-Height Counter Stool - Set of 2 Black By LumiSource - B26-RNDFUJIPU1 AUBK2
Round Fuji 26" Fixed-Height Counter Stool - Set of 2 Black By LumiSource - B26-RNDFUJIPU1 AUBK2
The simple elegance of the Round Fuji Counter Stool by LumiSource belies in its astonishing comfort. Lightweight, thin lines create a simplistic round frame with backrest support and a thick padded seat cushion. Perfect for entertaining, the Round Fuji Counter Stool is sure to match any decor. Available in many color combinations, choose the look that best fits your dining space.
Specifications
| Product Dimensions | 31.5 H x 21.5 W x 18.5 L |
| Seat To Floor | 27" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Footrest | 19" |
| Backrest Height | 4.5" |
| Seat To Back Angle | 95° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black PU |
| Product SKU: | B26-RNDFUJIPU1 AUBK2 |
| Product UPC: | 681144144746 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Padded faux leather upholstered seat |
| Gold metal frame |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $430.00
-65%$430.00
$150.50More Images















Round Fuji 26" Fixed-Height Counter Stool - Set of 2 Black By LumiSource - B26-RNDFUJIPU1 AUBK2
The simple elegance of the Round Fuji Counter Stool by LumiSource belies in its astonishing comfort. Lightweight, thin lines create a simplistic round frame with backrest support and a thick padded seat cushion. Perfect for entertaining, the Round Fuji Counter Stool is sure to match any decor. Available in many color combinations, choose the look that best fits your dining space.
Specifications
| Product Dimensions | 31.5 H x 21.5 W x 18.5 L |
| Seat To Floor | 27" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Footrest | 19" |
| Backrest Height | 4.5" |
| Seat To Back Angle | 95° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black PU |
| Product SKU: | B26-RNDFUJIPU1 AUBK2 |
| Product UPC: | 681144144746 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Padded faux leather upholstered seat |
| Gold metal frame |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The simple elegance of the Round Fuji Counter Stool by LumiSource belies in its astonishing comfort. Lightweight, thin lines create a simplistic round frame with backrest support and a thick padded seat cushion. Perfect for entertaining, the Round Fuji Counter Stool is sure to match any decor. Available in many color combinations, choose the look that best fits your dining space.
Specifications
| Product Dimensions | 31.5 H x 21.5 W x 18.5 L |
| Seat To Floor | 27" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Footrest | 19" |
| Backrest Height | 4.5" |
| Seat To Back Angle | 95° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Black PU |
| Product SKU: | B26-RNDFUJIPU1 AUBK2 |
| Product UPC: | 681144144746 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Padded faux leather upholstered seat |
| Gold metal frame |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























