
Round Coffee Table in American Walnut and Black By Homeroots
The 35" Round Coffee Table in American Walnut and Black is both perfectly symmetrical and distinguished. With a walnut veneer top, solid edges, and a black steel base, let this coffee table catch the eye of any wandering guest. Prominent and bold, while also graceful.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35.44in W x 35.44in D x 15.75in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Veneered, Steel base |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 370462 |
| Product UPC: | 4512839462189 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 15 75 Round Coffee Table |
| Coffee Table American Walnut |
| Round Coffee Table American Walnut |
| 75 Round Coffee Table |
| Coffee Table American Walnut Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $512.60
-65%$512.60
$179.41More Images





Round Coffee Table in American Walnut and Black By Homeroots
The 35" Round Coffee Table in American Walnut and Black is both perfectly symmetrical and distinguished. With a walnut veneer top, solid edges, and a black steel base, let this coffee table catch the eye of any wandering guest. Prominent and bold, while also graceful.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35.44in W x 35.44in D x 15.75in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Veneered, Steel base |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 370462 |
| Product UPC: | 4512839462189 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 15 75 Round Coffee Table |
| Coffee Table American Walnut |
| Round Coffee Table American Walnut |
| 75 Round Coffee Table |
| Coffee Table American Walnut Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The 35" Round Coffee Table in American Walnut and Black is both perfectly symmetrical and distinguished. With a walnut veneer top, solid edges, and a black steel base, let this coffee table catch the eye of any wandering guest. Prominent and bold, while also graceful.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35.44in W x 35.44in D x 15.75in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Walnut |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Veneered, Steel base |
| Top Color: | Walnut |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 370462 |
| Product UPC: | 4512839462189 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 15 75 Round Coffee Table |
| Coffee Table American Walnut |
| Round Coffee Table American Walnut |
| 75 Round Coffee Table |
| Coffee Table American Walnut Black |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























