
Roman Desk Natural By LumiSource
Metal and wood create the mixed material design of the LumiSource Roman Desk. A contemporary take on industrial design, featuring an angular metal framing nicely contrasted by the wood top. The perfect size for a home office.
Specifications
| Product Dimensions | 30.75 H x 48 W x 24 L |
| Inside Length | 38.25" |
| Floor To Apron | 29.25" |
| Length Overhang | 1" |
| Width Overhang | 1" |
| Inside Width | 14.5" |
| Table Top Thickness | 1.75 |
| Product Material: | Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Black Steel, Natural Wood |
| Product SKU: | OFD-ROMAN BKNA |
| Product UPC: | 681144116170 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed height |
| Sturdy metal frame |
| Bamboo wood top |
| Versatile design |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $140.00
-65%$140.00
$49.00More Images






Roman Desk Natural By LumiSource
Metal and wood create the mixed material design of the LumiSource Roman Desk. A contemporary take on industrial design, featuring an angular metal framing nicely contrasted by the wood top. The perfect size for a home office.
Specifications
| Product Dimensions | 30.75 H x 48 W x 24 L |
| Inside Length | 38.25" |
| Floor To Apron | 29.25" |
| Length Overhang | 1" |
| Width Overhang | 1" |
| Inside Width | 14.5" |
| Table Top Thickness | 1.75 |
| Product Material: | Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Black Steel, Natural Wood |
| Product SKU: | OFD-ROMAN BKNA |
| Product UPC: | 681144116170 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed height |
| Sturdy metal frame |
| Bamboo wood top |
| Versatile design |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Metal and wood create the mixed material design of the LumiSource Roman Desk. A contemporary take on industrial design, featuring an angular metal framing nicely contrasted by the wood top. The perfect size for a home office.
Specifications
| Product Dimensions | 30.75 H x 48 W x 24 L |
| Inside Length | 38.25" |
| Floor To Apron | 29.25" |
| Length Overhang | 1" |
| Width Overhang | 1" |
| Inside Width | 14.5" |
| Table Top Thickness | 1.75 |
| Product Material: | Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Black Steel, Natural Wood |
| Product SKU: | OFD-ROMAN BKNA |
| Product UPC: | 681144116170 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed height |
| Sturdy metal frame |
| Bamboo wood top |
| Versatile design |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























