
Rockwell Chair Cream By LumiSource
Comfortable, yet ultra stylish, the LumiSource Rockwell Chair is the perfect piece to accent any area. Versatile and sturdy, this retro inspired chair is built to last. The Rockwell Chair with Ottoman is upholstered with a stylish woven fabric, accented with a button-tufted back, and solid wood legs. Whether sitting in a living room, bedroom, or office this chair is the stand-out piece you have been searching for.
Specifications
| Product Dimensions | 31 H x 30 W x 30 L |
| Seat To Floor | 18.75" |
| Seat Depth | 20.75" |
| Inside Seat Width | 20.75" |
| Backrest Height | 16" |
| Armrest Height | 7.75" |
| Armrest Length | 20.25" |
| Seat To Back Angle | 105° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Natural Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | CHR-RKWL NACR |
| Product UPC: | 681144134815 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Solid wood leg construction |
| Button-tufted seat back |
| Stylish woven fabric |
| Easy leg assembly |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images







Rockwell Chair Cream By LumiSource
Comfortable, yet ultra stylish, the LumiSource Rockwell Chair is the perfect piece to accent any area. Versatile and sturdy, this retro inspired chair is built to last. The Rockwell Chair with Ottoman is upholstered with a stylish woven fabric, accented with a button-tufted back, and solid wood legs. Whether sitting in a living room, bedroom, or office this chair is the stand-out piece you have been searching for.
Specifications
| Product Dimensions | 31 H x 30 W x 30 L |
| Seat To Floor | 18.75" |
| Seat Depth | 20.75" |
| Inside Seat Width | 20.75" |
| Backrest Height | 16" |
| Armrest Height | 7.75" |
| Armrest Length | 20.25" |
| Seat To Back Angle | 105° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Natural Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | CHR-RKWL NACR |
| Product UPC: | 681144134815 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Solid wood leg construction |
| Button-tufted seat back |
| Stylish woven fabric |
| Easy leg assembly |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Comfortable, yet ultra stylish, the LumiSource Rockwell Chair is the perfect piece to accent any area. Versatile and sturdy, this retro inspired chair is built to last. The Rockwell Chair with Ottoman is upholstered with a stylish woven fabric, accented with a button-tufted back, and solid wood legs. Whether sitting in a living room, bedroom, or office this chair is the stand-out piece you have been searching for.
Specifications
| Product Dimensions | 31 H x 30 W x 30 L |
| Seat To Floor | 18.75" |
| Seat Depth | 20.75" |
| Inside Seat Width | 20.75" |
| Backrest Height | 16" |
| Armrest Height | 7.75" |
| Armrest Length | 20.25" |
| Seat To Back Angle | 105° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Natural Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | CHR-RKWL NACR |
| Product UPC: | 681144134815 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century modern styling |
| Solid wood leg construction |
| Button-tufted seat back |
| Stylish woven fabric |
| Easy leg assembly |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























