
Riley Chair White By LumiSource
Bring farmhouse style to your dining room with the Riley Chair by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back chair the Riley is constructed of whitewashed wood seat and legs with an antique metal back and armrests. The perfect chair for a dining table or extra seating.
Specifications
| Product Dimensions | 30.5 H x 20.25 W x 22.5 L |
| Seat To Floor | 16.5" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 6" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Metal, Wood |
| Product Color: | Antique Copper Metal, White Washed Wood |
| Product SKU: | CH-RILEY ANCUWW |
| Product UPC: | 681144133924 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial styling |
| Antique metal base and armrests |
| Whitewashed wood seat |
| Spindle-back chair design |
| Solid wood construction |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images







Riley Chair White By LumiSource
Bring farmhouse style to your dining room with the Riley Chair by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back chair the Riley is constructed of whitewashed wood seat and legs with an antique metal back and armrests. The perfect chair for a dining table or extra seating.
Specifications
| Product Dimensions | 30.5 H x 20.25 W x 22.5 L |
| Seat To Floor | 16.5" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 6" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Metal, Wood |
| Product Color: | Antique Copper Metal, White Washed Wood |
| Product SKU: | CH-RILEY ANCUWW |
| Product UPC: | 681144133924 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial styling |
| Antique metal base and armrests |
| Whitewashed wood seat |
| Spindle-back chair design |
| Solid wood construction |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring farmhouse style to your dining room with the Riley Chair by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back chair the Riley is constructed of whitewashed wood seat and legs with an antique metal back and armrests. The perfect chair for a dining table or extra seating.
Specifications
| Product Dimensions | 30.5 H x 20.25 W x 22.5 L |
| Seat To Floor | 16.5" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 6" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Metal, Wood |
| Product Color: | Antique Copper Metal, White Washed Wood |
| Product SKU: | CH-RILEY ANCUWW |
| Product UPC: | 681144133924 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial styling |
| Antique metal base and armrests |
| Whitewashed wood seat |
| Spindle-back chair design |
| Solid wood construction |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























