
Riley Adjustable High Back Office Chair Black By LumiSource
Bring farmhouse style to your office room with the Riley High Back Office Chair by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back chair, the Riley High Back Office Chair has a wood seat with swivel complimented by a metal spindle backrest. The perfect chair for a office, home office, and den. available in a variety of color options
Specifications
| Product Dimensions | 34.5-38.5 H x 27.5 W x 27.5 L |
| Seat To Floor | 17.5-21.25" |
| Seat Depth | 16.25" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Backrest Height | 18" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Metal, Plastic, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Black Wood |
| Product SKU: | OFC-RILEYHB-CASTAR1 BKBKBK1 |
| Product UPC: | 681144206796 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| High-back metal spindle backrest |
| Armless design |
| Wood seat |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $170.00
-65%$170.00
$59.50More Images





Riley Adjustable High Back Office Chair Black By LumiSource
Bring farmhouse style to your office room with the Riley High Back Office Chair by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back chair, the Riley High Back Office Chair has a wood seat with swivel complimented by a metal spindle backrest. The perfect chair for a office, home office, and den. available in a variety of color options
Specifications
| Product Dimensions | 34.5-38.5 H x 27.5 W x 27.5 L |
| Seat To Floor | 17.5-21.25" |
| Seat Depth | 16.25" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Backrest Height | 18" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Metal, Plastic, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Black Wood |
| Product SKU: | OFC-RILEYHB-CASTAR1 BKBKBK1 |
| Product UPC: | 681144206796 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| High-back metal spindle backrest |
| Armless design |
| Wood seat |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring farmhouse style to your office room with the Riley High Back Office Chair by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back chair, the Riley High Back Office Chair has a wood seat with swivel complimented by a metal spindle backrest. The perfect chair for a office, home office, and den. available in a variety of color options
Specifications
| Product Dimensions | 34.5-38.5 H x 27.5 W x 27.5 L |
| Seat To Floor | 17.5-21.25" |
| Seat Depth | 16.25" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Backrest Height | 18" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Metal, Plastic, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Black Wood |
| Product SKU: | OFC-RILEYHB-CASTAR1 BKBKBK1 |
| Product UPC: | 681144206796 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| High-back metal spindle backrest |
| Armless design |
| Wood seat |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























