
Riley Accent/Dining Chair with Arms - Set of 2 Brown By LumiSource
Bring farmhouse style to your dining room with the Riley Arm Chair by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back chair the Riley is constructed of dark walnut wood seat and legs with a black metal back and armrests. The perfect chair for a dining table or extra seating.
Specifications
| Product Dimensions | 30.5 H x 20.25 W x 22.25 L |
| Seat To Floor | 16.5" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 6" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Metal, Wood |
| Product Color: | Dark Walnut Wood, Brown Wood, Black Metal |
| Product SKU: | CH-RILEYARM-FHC2 BNWL2 |
| Product UPC: | 681144194901 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Dark walnut wood seat |
| Black metal back and armrests |
| Spindle-back chair design |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Riley Accent/Dining Chair with Arms - Set of 2 Brown By LumiSource
Bring farmhouse style to your dining room with the Riley Arm Chair by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back chair the Riley is constructed of dark walnut wood seat and legs with a black metal back and armrests. The perfect chair for a dining table or extra seating.
Specifications
| Product Dimensions | 30.5 H x 20.25 W x 22.25 L |
| Seat To Floor | 16.5" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 6" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Metal, Wood |
| Product Color: | Dark Walnut Wood, Brown Wood, Black Metal |
| Product SKU: | CH-RILEYARM-FHC2 BNWL2 |
| Product UPC: | 681144194901 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Dark walnut wood seat |
| Black metal back and armrests |
| Spindle-back chair design |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring farmhouse style to your dining room with the Riley Arm Chair by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back chair the Riley is constructed of dark walnut wood seat and legs with a black metal back and armrests. The perfect chair for a dining table or extra seating.
Specifications
| Product Dimensions | 30.5 H x 20.25 W x 22.25 L |
| Seat To Floor | 16.5" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Backrest Height | 15.5" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 6" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Metal, Wood |
| Product Color: | Dark Walnut Wood, Brown Wood, Black Metal |
| Product SKU: | CH-RILEYARM-FHC2 BNWL2 |
| Product UPC: | 681144194901 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Dark walnut wood seat |
| Black metal back and armrests |
| Spindle-back chair design |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























