
Riley Adjustable Barstool - Set of 2 Black By LumiSource
Bring farmhouse style to your kitchen or bar area with the Riley Adjustable Barstool by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back, the Riley Barstool is constructed with a black metal adjustable base, metal backrest, and a removable faux leather upholstered seat. Available in a variety of color combinations, the Riley Adjustable Barstool will pair nicely with a variety of decor styles.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 18.75"L × 18"W × 38-46.5"H |
| Seat To Floor | 24.5-33" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.75" |
| Seat To Footrest | 16.5" |
| Backrest Height | 11.5" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Black Wood, Black PU |
| Product SKU: | BS-RILEYPU-RNT2 BKBKBK2 |
| Product UPC: | 681144206826 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Farmhouse styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Removable cushioned seat upholstered in faux leather |
| Black metal frame with built-in "t" footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

















Riley Adjustable Barstool - Set of 2 Black By LumiSource
Bring farmhouse style to your kitchen or bar area with the Riley Adjustable Barstool by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back, the Riley Barstool is constructed with a black metal adjustable base, metal backrest, and a removable faux leather upholstered seat. Available in a variety of color combinations, the Riley Adjustable Barstool will pair nicely with a variety of decor styles.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 18.75"L × 18"W × 38-46.5"H |
| Seat To Floor | 24.5-33" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.75" |
| Seat To Footrest | 16.5" |
| Backrest Height | 11.5" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Black Wood, Black PU |
| Product SKU: | BS-RILEYPU-RNT2 BKBKBK2 |
| Product UPC: | 681144206826 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Farmhouse styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Removable cushioned seat upholstered in faux leather |
| Black metal frame with built-in "t" footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring farmhouse style to your kitchen or bar area with the Riley Adjustable Barstool by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back, the Riley Barstool is constructed with a black metal adjustable base, metal backrest, and a removable faux leather upholstered seat. Available in a variety of color combinations, the Riley Adjustable Barstool will pair nicely with a variety of decor styles.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 18.75"L × 18"W × 38-46.5"H |
| Seat To Floor | 24.5-33" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.75" |
| Seat To Footrest | 16.5" |
| Backrest Height | 11.5" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Black Wood, Black PU |
| Product SKU: | BS-RILEYPU-RNT2 BKBKBK2 |
| Product UPC: | 681144206826 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Farmhouse styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Removable cushioned seat upholstered in faux leather |
| Black metal frame with built-in "t" footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























