
Riley 30" Fixed-Height Barstool - Set of 2 Brown By LumiSource
Bring farmhouse style to your kitchen or bar area with the Riley Fixed-Height Barstool by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back, the Riley Barstool is constructed with a wood frame and built-in footrest, metal backrest, and a removable faux leather upholstered seat. Available in a variety of color combinations, the Riley Fixed-Height Barstool is perfect for any bar area.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22"L × 22"W × 41"H |
| Seat To Floor | 30.25" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.75" |
| Seat To Footrest | 18.25" |
| Backrest Height | 11.5" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Walnut Glazed Wood, Black Metal, Bronze Metal, Dark Walnut Wood, Brown PU |
| Product SKU: | B30-RILEYPU-GRTZQ2 BNBZBN2 |
| Product UPC: | 681144202262 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Farmhouse styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Removable cushioned seat upholstered in faux leather |
| Wood frame with built-in round footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images


















Riley 30" Fixed-Height Barstool - Set of 2 Brown By LumiSource
Bring farmhouse style to your kitchen or bar area with the Riley Fixed-Height Barstool by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back, the Riley Barstool is constructed with a wood frame and built-in footrest, metal backrest, and a removable faux leather upholstered seat. Available in a variety of color combinations, the Riley Fixed-Height Barstool is perfect for any bar area.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22"L × 22"W × 41"H |
| Seat To Floor | 30.25" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.75" |
| Seat To Footrest | 18.25" |
| Backrest Height | 11.5" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Walnut Glazed Wood, Black Metal, Bronze Metal, Dark Walnut Wood, Brown PU |
| Product SKU: | B30-RILEYPU-GRTZQ2 BNBZBN2 |
| Product UPC: | 681144202262 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Farmhouse styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Removable cushioned seat upholstered in faux leather |
| Wood frame with built-in round footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring farmhouse style to your kitchen or bar area with the Riley Fixed-Height Barstool by LumiSource. Our updated take on a traditional spindle-back, the Riley Barstool is constructed with a wood frame and built-in footrest, metal backrest, and a removable faux leather upholstered seat. Available in a variety of color combinations, the Riley Fixed-Height Barstool is perfect for any bar area.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22"L × 22"W × 41"H |
| Seat To Floor | 30.25" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.75" |
| Seat To Footrest | 18.25" |
| Backrest Height | 11.5" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal, Wood |
| Product Color: | Walnut Glazed Wood, Black Metal, Bronze Metal, Dark Walnut Wood, Brown PU |
| Product SKU: | B30-RILEYPU-GRTZQ2 BNBZBN2 |
| Product UPC: | 681144202262 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Farmhouse styling |
| Fixed bar height with 360-degree swivel |
| Removable cushioned seat upholstered in faux leather |
| Wood frame with built-in round footrest |
| Includes two barstools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























