
Ricardo Recliner With Power Lift, Red By Benzara
The Ricardo lift recliner is a wonderful addition to your home. It is easy to operate and features a smooth lift and recline. The side pocket holds the two-button wired controller in place so you'll never lose track of it.
Specifications
| Product Dimensions: | 40 H x 37 W x 28 L |
| Product Material: | PU Ply Foam Metal Lift & Reclining Mechanism |
| Product Color: | Red |
| Product Assembly: | Yes |
| Product SKU: | BM154311 |
| Product UPC: | 192551003279 |
| Brand: | Benzara |
| Ship Type: | Small Package |
Features and Benefits
| Includes: One Recliner Only |
| Condition: New |
| Tight Back/Seat Cushion |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Ricardo Recliner With Power Lift, Red By Benzara
The Ricardo lift recliner is a wonderful addition to your home. It is easy to operate and features a smooth lift and recline. The side pocket holds the two-button wired controller in place so you'll never lose track of it.
Specifications
| Product Dimensions: | 40 H x 37 W x 28 L |
| Product Material: | PU Ply Foam Metal Lift & Reclining Mechanism |
| Product Color: | Red |
| Product Assembly: | Yes |
| Product SKU: | BM154311 |
| Product UPC: | 192551003279 |
| Brand: | Benzara |
| Ship Type: | Small Package |
Features and Benefits
| Includes: One Recliner Only |
| Condition: New |
| Tight Back/Seat Cushion |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Ricardo lift recliner is a wonderful addition to your home. It is easy to operate and features a smooth lift and recline. The side pocket holds the two-button wired controller in place so you'll never lose track of it.
Specifications
| Product Dimensions: | 40 H x 37 W x 28 L |
| Product Material: | PU Ply Foam Metal Lift & Reclining Mechanism |
| Product Color: | Red |
| Product Assembly: | Yes |
| Product SKU: | BM154311 |
| Product UPC: | 192551003279 |
| Brand: | Benzara |
| Ship Type: | Small Package |
Features and Benefits
| Includes: One Recliner Only |
| Condition: New |
| Tight Back/Seat Cushion |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























