
Red Linen Chair By Homeroots - 285663
Luxuriate in the sumptuous texture and exquisite touch of our linen chair. The set offers an elegant platform for comfortable seating for the family. Featuring buttonless tufted backrest, loose back and tight seat cushions, this beautiful piece comes in rich red linen fabric upholstery. Stylishly crafted with the armrest slightly tapered, the chair is complemented by wooden tapered legs in natural finish.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 33in W x 31in D x 35in H |
| Product Material: | Linen |
| Frame Material: | Solid + Manufactured Wood |
| Product Color: | Red Linen |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 285663 |
| Product UPC: | 689211812567 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 31 35 Red Linen Chair |
| 35 Red Linen Chair |
| Red Linen Chair |
| 33 31 35 Red Linen |
| 31 35 Red Linen |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images

Red Linen Chair By Homeroots - 285663
Luxuriate in the sumptuous texture and exquisite touch of our linen chair. The set offers an elegant platform for comfortable seating for the family. Featuring buttonless tufted backrest, loose back and tight seat cushions, this beautiful piece comes in rich red linen fabric upholstery. Stylishly crafted with the armrest slightly tapered, the chair is complemented by wooden tapered legs in natural finish.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 33in W x 31in D x 35in H |
| Product Material: | Linen |
| Frame Material: | Solid + Manufactured Wood |
| Product Color: | Red Linen |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 285663 |
| Product UPC: | 689211812567 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 31 35 Red Linen Chair |
| 35 Red Linen Chair |
| Red Linen Chair |
| 33 31 35 Red Linen |
| 31 35 Red Linen |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Luxuriate in the sumptuous texture and exquisite touch of our linen chair. The set offers an elegant platform for comfortable seating for the family. Featuring buttonless tufted backrest, loose back and tight seat cushions, this beautiful piece comes in rich red linen fabric upholstery. Stylishly crafted with the armrest slightly tapered, the chair is complemented by wooden tapered legs in natural finish.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 33in W x 31in D x 35in H |
| Product Material: | Linen |
| Frame Material: | Solid + Manufactured Wood |
| Product Color: | Red Linen |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 285663 |
| Product UPC: | 689211812567 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 31 35 Red Linen Chair |
| 35 Red Linen Chair |
| Red Linen Chair |
| 33 31 35 Red Linen |
| 31 35 Red Linen |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























