
Red Globe with Chess Holder By Homeroots - 364359
This is a unique globe with chess holder. Measured 13 inches in diameter, this globe will make a fine gift or decoration for your home or office! It features a removable chess board, a chess set, and stunning antique replica frescoes on the inner lid of the globe. The outer surface is also imprinted with an antique nautical world map. This globe comes with a dark wood base and requires some light assembly.
Specifications
| Product Dimensions: | 19" H x 13" W x 15" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 364359 |
| Product UPC: | 4512839551548 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $212.16
-65%$212.16
$74.26More Images





Red Globe with Chess Holder By Homeroots - 364359
This is a unique globe with chess holder. Measured 13 inches in diameter, this globe will make a fine gift or decoration for your home or office! It features a removable chess board, a chess set, and stunning antique replica frescoes on the inner lid of the globe. The outer surface is also imprinted with an antique nautical world map. This globe comes with a dark wood base and requires some light assembly.
Specifications
| Product Dimensions: | 19" H x 13" W x 15" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 364359 |
| Product UPC: | 4512839551548 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This is a unique globe with chess holder. Measured 13 inches in diameter, this globe will make a fine gift or decoration for your home or office! It features a removable chess board, a chess set, and stunning antique replica frescoes on the inner lid of the globe. The outer surface is also imprinted with an antique nautical world map. This globe comes with a dark wood base and requires some light assembly.
Specifications
| Product Dimensions: | 19" H x 13" W x 15" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | YES |
| Product SKU: | 364359 |
| Product UPC: | 4512839551548 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























