
Rectangular Solid Wood Top and Base Coffee Table By Homeroots
Rectangular top and sturdy construction. All these make this coffee table a great option for having tea, or storing your favorite reads and accessories. Its light brown finish provides an exquisite touch to the table that will rub off on your decor. Make it a part of your home.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 25in W x 48in D x 16in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Light Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376299 |
| Product UPC: | 4512822895123 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Solid Wood Base Coffee Table |
| Rectangular Solid Wood Base Coffee |
| Wood Base Coffee Table |
| Base Coffee Table |
| Rectangular Solid Wood Base |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Rectangular Solid Wood Top and Base Coffee Table By Homeroots
Rectangular top and sturdy construction. All these make this coffee table a great option for having tea, or storing your favorite reads and accessories. Its light brown finish provides an exquisite touch to the table that will rub off on your decor. Make it a part of your home.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 25in W x 48in D x 16in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Light Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376299 |
| Product UPC: | 4512822895123 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Solid Wood Base Coffee Table |
| Rectangular Solid Wood Base Coffee |
| Wood Base Coffee Table |
| Base Coffee Table |
| Rectangular Solid Wood Base |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Rectangular top and sturdy construction. All these make this coffee table a great option for having tea, or storing your favorite reads and accessories. Its light brown finish provides an exquisite touch to the table that will rub off on your decor. Make it a part of your home.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 25in W x 48in D x 16in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Solid Manufactured Wood |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Light Brown |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 376299 |
| Product UPC: | 4512822895123 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Solid Wood Base Coffee Table |
| Rectangular Solid Wood Base Coffee |
| Wood Base Coffee Table |
| Base Coffee Table |
| Rectangular Solid Wood Base |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























