
Rectangular Decorative Base Coffee Table By Homeroots
Lend a retro-modern touch into your living room with this Rectangular Decorative Base Coffee Table. The rectangular zinc tabletop is crafted from solid wood with a smooth and silky old pine finish and stands on an ornamental brown-toned base for classic contrast. The blend of old-world elegance and modern sophistication makes this coffee table an ideal piece of décor to serve as the focal point in the room. The wide tabletop provides plenty of space for stacking books and magazines to keep your place organized or displaying decorative items for visual interest. The classic color palette and natural finish of this coffee table will complement a wide range of interior themes and decors. 63” x 32” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 63in W x 32in D x 18in H |
| Product Material: | Pine Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Metal |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Gray |
| Top Color: | Gray |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400849 |
| Product UPC: | 808230091641 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Rectangular Decorative Base Coffee Table By Homeroots
Lend a retro-modern touch into your living room with this Rectangular Decorative Base Coffee Table. The rectangular zinc tabletop is crafted from solid wood with a smooth and silky old pine finish and stands on an ornamental brown-toned base for classic contrast. The blend of old-world elegance and modern sophistication makes this coffee table an ideal piece of décor to serve as the focal point in the room. The wide tabletop provides plenty of space for stacking books and magazines to keep your place organized or displaying decorative items for visual interest. The classic color palette and natural finish of this coffee table will complement a wide range of interior themes and decors. 63” x 32” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 63in W x 32in D x 18in H |
| Product Material: | Pine Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Metal |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Gray |
| Top Color: | Gray |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400849 |
| Product UPC: | 808230091641 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lend a retro-modern touch into your living room with this Rectangular Decorative Base Coffee Table. The rectangular zinc tabletop is crafted from solid wood with a smooth and silky old pine finish and stands on an ornamental brown-toned base for classic contrast. The blend of old-world elegance and modern sophistication makes this coffee table an ideal piece of décor to serve as the focal point in the room. The wide tabletop provides plenty of space for stacking books and magazines to keep your place organized or displaying decorative items for visual interest. The classic color palette and natural finish of this coffee table will complement a wide range of interior themes and decors. 63” x 32” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 63in W x 32in D x 18in H |
| Product Material: | Pine Wood |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Metal |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Gray |
| Top Color: | Gray |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400849 |
| Product UPC: | 808230091641 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























