
Recatngle Gold Leaf Mirror with Angled Corners Frame By Homeroots
A gorgeous piece. It is a rectangular mirror with angled corners that gracefully form an elongated octagonal shape. The frame is then trimmed in a gold leaf. The end result is a striking piece perfect look. It is a perfect focal point for an entryway, bathroom, bedroom or any room in your home. D-rings are affixed to the back of the mirror so it is ready to hang right out of the box in either a vertical or horizontal orientation.
Specifications
| Product Dimensions: | 36" H x 24" W x 1" D |
| Product Color: | Gold |
| Product Finish: | Gold |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 383725 |
| Product UPC: | 4512822754017 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $320.08
-65%$320.08
$112.03More Images




Recatngle Gold Leaf Mirror with Angled Corners Frame By Homeroots
A gorgeous piece. It is a rectangular mirror with angled corners that gracefully form an elongated octagonal shape. The frame is then trimmed in a gold leaf. The end result is a striking piece perfect look. It is a perfect focal point for an entryway, bathroom, bedroom or any room in your home. D-rings are affixed to the back of the mirror so it is ready to hang right out of the box in either a vertical or horizontal orientation.
Specifications
| Product Dimensions: | 36" H x 24" W x 1" D |
| Product Color: | Gold |
| Product Finish: | Gold |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 383725 |
| Product UPC: | 4512822754017 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A gorgeous piece. It is a rectangular mirror with angled corners that gracefully form an elongated octagonal shape. The frame is then trimmed in a gold leaf. The end result is a striking piece perfect look. It is a perfect focal point for an entryway, bathroom, bedroom or any room in your home. D-rings are affixed to the back of the mirror so it is ready to hang right out of the box in either a vertical or horizontal orientation.
Specifications
| Product Dimensions: | 36" H x 24" W x 1" D |
| Product Color: | Gold |
| Product Finish: | Gold |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Modern |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 383725 |
| Product UPC: | 4512822754017 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























