
Rattan Tania Counter Stool - Set of 2 By LumiSource
Perfect for your counter area, the contemporary design of the Rattan Tania Counter Stool by LumiSource features unique rattan accent and faux leather upholstery. With a comfortable padded seat, the Rattan Tania Counter Stool has black metal legs and a footrest for comfort.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 21"L × 18.5"W × 36"H |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Base Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 98.6° |
| Product Material: | PU Leather, Woven Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Black PU, Rattan |
| Product SKU: | B24-RTNTANIA BKBK2 |
| Product UPC: | 681144141974 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Unique rattan accent |
| Sleek black metal frame |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $380.00
-65%$380.00
$133.00More Images






Rattan Tania Counter Stool - Set of 2 By LumiSource
Perfect for your counter area, the contemporary design of the Rattan Tania Counter Stool by LumiSource features unique rattan accent and faux leather upholstery. With a comfortable padded seat, the Rattan Tania Counter Stool has black metal legs and a footrest for comfort.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 21"L × 18.5"W × 36"H |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Base Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 98.6° |
| Product Material: | PU Leather, Woven Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Black PU, Rattan |
| Product SKU: | B24-RTNTANIA BKBK2 |
| Product UPC: | 681144141974 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Unique rattan accent |
| Sleek black metal frame |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for your counter area, the contemporary design of the Rattan Tania Counter Stool by LumiSource features unique rattan accent and faux leather upholstery. With a comfortable padded seat, the Rattan Tania Counter Stool has black metal legs and a footrest for comfort.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 21"L × 18.5"W × 36"H |
| Seat To Floor | 25.5" |
| Seat Depth | 15.5" |
| Inside Seat Width | 15.5" |
| Seat To Footrest | 17.5" |
| Base Height | 12" |
| Seat To Back Angle | 98.6° |
| Product Material: | PU Leather, Woven Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Black PU, Rattan |
| Product SKU: | B24-RTNTANIA BKBK2 |
| Product UPC: | 681144141974 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Fixed counter height |
| Unique rattan accent |
| Sleek black metal frame |
| Includes two counter stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























