
Rattan Tania Dining Chair - Set of 2 Black By LumiSource
Perfect for your dining area, the contemporary design of the Rattan Tania Dining Chair by LumiSource is the stylish update you have been searching for. Featuring a unique rattan accent backrest, padded seat upholstered in faux leather, and black metal legs.
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 18 W x 21.5 L |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 16" |
| Base Height | 16" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | PU Leather, Woven Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Black PU, Rattan |
| Product SKU: | DC-RTNTANIA BKBK2 |
| Product UPC: | 681144141967 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed dining height |
| Unique rattan accent |
| Sleek black metal frame |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Rattan Tania Dining Chair - Set of 2 Black By LumiSource
Perfect for your dining area, the contemporary design of the Rattan Tania Dining Chair by LumiSource is the stylish update you have been searching for. Featuring a unique rattan accent backrest, padded seat upholstered in faux leather, and black metal legs.
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 18 W x 21.5 L |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 16" |
| Base Height | 16" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | PU Leather, Woven Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Black PU, Rattan |
| Product SKU: | DC-RTNTANIA BKBK2 |
| Product UPC: | 681144141967 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed dining height |
| Unique rattan accent |
| Sleek black metal frame |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for your dining area, the contemporary design of the Rattan Tania Dining Chair by LumiSource is the stylish update you have been searching for. Featuring a unique rattan accent backrest, padded seat upholstered in faux leather, and black metal legs.
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 18 W x 21.5 L |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 16" |
| Base Height | 16" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | PU Leather, Woven Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Black PU, Rattan |
| Product SKU: | DC-RTNTANIA BKBK2 |
| Product UPC: | 681144141967 |
| Shipping Type: | SMALL PARCEL |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary styling |
| Fixed dining height |
| Unique rattan accent |
| Sleek black metal frame |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























