
Railway Cable Car Sculpture By Homeroots
Authentic and super detailed, the Railway Cable Car Sculpture is a unique handmade replica of a municipal cable car. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and originally painted. It features many details such as seats, wheels, headlight, and decal insignia. It is a great display piece and a sought-after piece for collectors and enthusiasts. 3.5" x 10.5" x 6.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 3.5" H x 10.5" W x 6.5" D |
| Product Color: | Multicolored |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401135 |
| Product UPC: | 808230094505 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $86.85
-65%$86.85
$30.40More Images




Railway Cable Car Sculpture By Homeroots
Authentic and super detailed, the Railway Cable Car Sculpture is a unique handmade replica of a municipal cable car. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and originally painted. It features many details such as seats, wheels, headlight, and decal insignia. It is a great display piece and a sought-after piece for collectors and enthusiasts. 3.5" x 10.5" x 6.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 3.5" H x 10.5" W x 6.5" D |
| Product Color: | Multicolored |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401135 |
| Product UPC: | 808230094505 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Authentic and super detailed, the Railway Cable Car Sculpture is a unique handmade replica of a municipal cable car. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and originally painted. It features many details such as seats, wheels, headlight, and decal insignia. It is a great display piece and a sought-after piece for collectors and enthusiasts. 3.5" x 10.5" x 6.5"
Specifications
| Product Dimensions: | 3.5" H x 10.5" W x 6.5" D |
| Product Color: | Multicolored |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401135 |
| Product UPC: | 808230094505 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























