
Preston Adjustable Office Chair White By LumiSource
Bring farmhouse style to your dining room with the Preston Office Chair by LumiSource. An updated take on the traditional spindle back chair, the Preston has tapered metal armrests, spindles, and a swivel seat. Great for use in any office area. Available in a variety of finishes
Specifications
| Product Dimensions | 33-37 H x 27.5 W x 27.5 L |
| Seat To Floor | 17.5-21.25" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Backrest Height | 17" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 10" |
| Product Material: | Metal, Plastic, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Antique Copper, White Washed Wood |
| Product SKU: | OFC-PRESTON-CASTAR1 BKANCUWW1 |
| Product UPC: | 681144206727 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Metal backrest and armrest |
| White washed wood seat |
| Spindle-back design |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $200.00
-65%$200.00
$70.00More Images











Preston Adjustable Office Chair White By LumiSource
Bring farmhouse style to your dining room with the Preston Office Chair by LumiSource. An updated take on the traditional spindle back chair, the Preston has tapered metal armrests, spindles, and a swivel seat. Great for use in any office area. Available in a variety of finishes
Specifications
| Product Dimensions | 33-37 H x 27.5 W x 27.5 L |
| Seat To Floor | 17.5-21.25" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Backrest Height | 17" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 10" |
| Product Material: | Metal, Plastic, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Antique Copper, White Washed Wood |
| Product SKU: | OFC-PRESTON-CASTAR1 BKANCUWW1 |
| Product UPC: | 681144206727 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Metal backrest and armrest |
| White washed wood seat |
| Spindle-back design |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring farmhouse style to your dining room with the Preston Office Chair by LumiSource. An updated take on the traditional spindle back chair, the Preston has tapered metal armrests, spindles, and a swivel seat. Great for use in any office area. Available in a variety of finishes
Specifications
| Product Dimensions | 33-37 H x 27.5 W x 27.5 L |
| Seat To Floor | 17.5-21.25" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Backrest Height | 17" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 10" |
| Product Material: | Metal, Plastic, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Antique Copper, White Washed Wood |
| Product SKU: | OFC-PRESTON-CASTAR1 BKANCUWW1 |
| Product UPC: | 681144206727 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Adjustable height with 360-degree swivel |
| Metal backrest and armrest |
| White washed wood seat |
| Spindle-back design |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























