
Preston Chair - Set of 2 Brown By LumiSource
Bring farmhouse style to your dining room with the Preston Dining Chair by LumiSource. An updated take on the traditional spindle back chair, the Preston has tapered metal armrests, spindles, and legs with a contrasting wood seat. Perfect for a dining table or extra seating. Available in a variety of finishes.
Specifications
| Product Dimensions | 34 H x 20.5 W x 22 L |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Backrest Height | 17" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 10" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Product Material: | Painted Metal, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Dark Walnut Wood |
| Product SKU: | CH-PRESTON-HLC2 BKWL2 |
| Product UPC: | 681144194888 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Black metal legs and armrests |
| Dark walnut wood |
| Spindle-back design |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images









Preston Chair - Set of 2 Brown By LumiSource
Bring farmhouse style to your dining room with the Preston Dining Chair by LumiSource. An updated take on the traditional spindle back chair, the Preston has tapered metal armrests, spindles, and legs with a contrasting wood seat. Perfect for a dining table or extra seating. Available in a variety of finishes.
Specifications
| Product Dimensions | 34 H x 20.5 W x 22 L |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Backrest Height | 17" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 10" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Product Material: | Painted Metal, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Dark Walnut Wood |
| Product SKU: | CH-PRESTON-HLC2 BKWL2 |
| Product UPC: | 681144194888 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Black metal legs and armrests |
| Dark walnut wood |
| Spindle-back design |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring farmhouse style to your dining room with the Preston Dining Chair by LumiSource. An updated take on the traditional spindle back chair, the Preston has tapered metal armrests, spindles, and legs with a contrasting wood seat. Perfect for a dining table or extra seating. Available in a variety of finishes.
Specifications
| Product Dimensions | 34 H x 20.5 W x 22 L |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 16.5" |
| Backrest Height | 17" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 10" |
| Seat To Back Angle | 104° |
| Product Material: | Painted Metal, Wood |
| Product Color: | Black Metal, Dark Walnut Wood |
| Product SKU: | CH-PRESTON-HLC2 BKWL2 |
| Product UPC: | 681144194888 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Black metal legs and armrests |
| Dark walnut wood |
| Spindle-back design |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























