
Porthole Mirror By Homeroots - 364348
Porthole mirrors pay homage to the windows of old ships, creating a perfect balance between modern and vintage. This item is perfect as a centerpiece to any nautical-themed home and, since it opens at the hinged, it can also be used as a door. Features: Mirror diameter: 7.25" Overall diameter: 11.75" Material: Solid Brass Mounting hardware included: 3 screws and ribbed anchors.
Specifications
| Product Dimensions: | 2" H x 12" W x 12" D |
| Product Color: | Chrome and Silver |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364348 |
| Product UPC: | 4512839551654 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Porthole Mirror By Homeroots - 364348
Porthole mirrors pay homage to the windows of old ships, creating a perfect balance between modern and vintage. This item is perfect as a centerpiece to any nautical-themed home and, since it opens at the hinged, it can also be used as a door. Features: Mirror diameter: 7.25" Overall diameter: 11.75" Material: Solid Brass Mounting hardware included: 3 screws and ribbed anchors.
Specifications
| Product Dimensions: | 2" H x 12" W x 12" D |
| Product Color: | Chrome and Silver |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364348 |
| Product UPC: | 4512839551654 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Porthole mirrors pay homage to the windows of old ships, creating a perfect balance between modern and vintage. This item is perfect as a centerpiece to any nautical-themed home and, since it opens at the hinged, it can also be used as a door. Features: Mirror diameter: 7.25" Overall diameter: 11.75" Material: Solid Brass Mounting hardware included: 3 screws and ribbed anchors.
Specifications
| Product Dimensions: | 2" H x 12" W x 12" D |
| Product Color: | Chrome and Silver |
| Product Material: | Glass |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364348 |
| Product UPC: | 4512839551654 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























