
Polly Mid-Century Gray Upholstered Dining Chairs in Black Finish - Set of 2 By Armen Living
Polly Mid-Century Gray Upholstered Dining Chairs in Black Finish - Set of 2 By Armen Living
The Armen Living Polly dining chairs lend themselves to the mid-century modern style with the open rounded back and seamless wooden frame. These stylish chairs easily work in any room in your home. Sold as a set of 2, the Polly dining chairs can be used as accent chairs or dining chairs. The Armen Living Polly dining chairs are available in a Black or Walnut finish.
Specifications
| Category: | Dining Chair |
| Product Dimensions: | 20in W x 23in D x 30.5in H |
| Seat Dimensions: | 17in W x 19in D x 18.5in H |
| Back Height: | 12 |
| Leg Height: | 17 |
| Product Material: | Solid Rubberwood + China Ash Veneer |
| Fabric Content: | 100% Polyester |
| Product Color: | Gray |
| Finish Color: | Black |
| Wood Color: | Black |
| Product Assembly: | Yes |
| Product SKU: | LCPLSIGRBL |
| Brand: | Armen Living |
Features and Benefits
| Seat Height: 18.5 Inches |
| Set Size: 2 |
| Upholstery Material: Polyester |
| Assembly Required: Yes |
| Ships In: 1 Box |
| Product Dimensions: 20"W x 23"D x 30.5"H SH: 18.5" |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $352.00
-65%$352.00
$123.20More Images









Polly Mid-Century Gray Upholstered Dining Chairs in Black Finish - Set of 2 By Armen Living
The Armen Living Polly dining chairs lend themselves to the mid-century modern style with the open rounded back and seamless wooden frame. These stylish chairs easily work in any room in your home. Sold as a set of 2, the Polly dining chairs can be used as accent chairs or dining chairs. The Armen Living Polly dining chairs are available in a Black or Walnut finish.
Specifications
| Category: | Dining Chair |
| Product Dimensions: | 20in W x 23in D x 30.5in H |
| Seat Dimensions: | 17in W x 19in D x 18.5in H |
| Back Height: | 12 |
| Leg Height: | 17 |
| Product Material: | Solid Rubberwood + China Ash Veneer |
| Fabric Content: | 100% Polyester |
| Product Color: | Gray |
| Finish Color: | Black |
| Wood Color: | Black |
| Product Assembly: | Yes |
| Product SKU: | LCPLSIGRBL |
| Brand: | Armen Living |
Features and Benefits
| Seat Height: 18.5 Inches |
| Set Size: 2 |
| Upholstery Material: Polyester |
| Assembly Required: Yes |
| Ships In: 1 Box |
| Product Dimensions: 20"W x 23"D x 30.5"H SH: 18.5" |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Armen Living Polly dining chairs lend themselves to the mid-century modern style with the open rounded back and seamless wooden frame. These stylish chairs easily work in any room in your home. Sold as a set of 2, the Polly dining chairs can be used as accent chairs or dining chairs. The Armen Living Polly dining chairs are available in a Black or Walnut finish.
Specifications
| Category: | Dining Chair |
| Product Dimensions: | 20in W x 23in D x 30.5in H |
| Seat Dimensions: | 17in W x 19in D x 18.5in H |
| Back Height: | 12 |
| Leg Height: | 17 |
| Product Material: | Solid Rubberwood + China Ash Veneer |
| Fabric Content: | 100% Polyester |
| Product Color: | Gray |
| Finish Color: | Black |
| Wood Color: | Black |
| Product Assembly: | Yes |
| Product SKU: | LCPLSIGRBL |
| Brand: | Armen Living |
Features and Benefits
| Seat Height: 18.5 Inches |
| Set Size: 2 |
| Upholstery Material: Polyester |
| Assembly Required: Yes |
| Ships In: 1 Box |
| Product Dimensions: 20"W x 23"D x 30.5"H SH: 18.5" |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























