
Plantation Cherry Tea Server By Homeroots
Traditional and charming in form, the Plantation Cherry Tea Server is a combination of hardwood solids, MDF and Cherry veneer. Four strong reeded legs hold up the veneer top and a lower shelf. A semi brass fin tubing frame adorns the edge of the top layer providing additional assistance in pushing the cart around and protecting the objects on it. Brass casters are placed to compliment the entire server and for easy mobility. 29.5" x 31" x 20"
Specifications
| Product Category: | Bar Carts |
| Product Dimensions: | 31in W x 20in D x 29.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Product Color: | Dark Brown |
| Shape: | Oval |
| Cabinets Included: | No |
| Drawers Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822868059 |
| Product SKU: | 388952 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Plantation Cherry Tea Server |
| Cherry Tea Server |
| Plantation Cherry Tea |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $499.36
-65%$499.36
$174.78More Images





Plantation Cherry Tea Server By Homeroots
Traditional and charming in form, the Plantation Cherry Tea Server is a combination of hardwood solids, MDF and Cherry veneer. Four strong reeded legs hold up the veneer top and a lower shelf. A semi brass fin tubing frame adorns the edge of the top layer providing additional assistance in pushing the cart around and protecting the objects on it. Brass casters are placed to compliment the entire server and for easy mobility. 29.5" x 31" x 20"
Specifications
| Product Category: | Bar Carts |
| Product Dimensions: | 31in W x 20in D x 29.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Product Color: | Dark Brown |
| Shape: | Oval |
| Cabinets Included: | No |
| Drawers Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822868059 |
| Product SKU: | 388952 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Plantation Cherry Tea Server |
| Cherry Tea Server |
| Plantation Cherry Tea |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Traditional and charming in form, the Plantation Cherry Tea Server is a combination of hardwood solids, MDF and Cherry veneer. Four strong reeded legs hold up the veneer top and a lower shelf. A semi brass fin tubing frame adorns the edge of the top layer providing additional assistance in pushing the cart around and protecting the objects on it. Brass casters are placed to compliment the entire server and for easy mobility. 29.5" x 31" x 20"
Specifications
| Product Category: | Bar Carts |
| Product Dimensions: | 31in W x 20in D x 29.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Plantation Cherry |
| Product Color: | Dark Brown |
| Shape: | Oval |
| Cabinets Included: | No |
| Drawers Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822868059 |
| Product SKU: | 388952 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Plantation Cherry Tea Server |
| Cherry Tea Server |
| Plantation Cherry Tea |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























