
Petrified Wood Jumbo Slab Coffee Table with metal legs- 39.5in x 30.5in
The Petrified Wood Coffee Table is an exquisite piece, that adds instant glamor to the room. Petrified wood, created over time when minerals replace the organic material in submerged wood, reveals a gem like sheen when polished.
This slab is cut from wider logs. Use as display bases for precious objects or as natural decor on their own. Each piece is unique and sizes may vary.
Specifications
| SKU: | ALPFT39.5X30.5X2.5 |
| Dimensions: | Height: 2.5in Width: 30.5in Length: 39.5in |
| Weight: | 110 LBS |
| Age: | 40+ million years old |
| Origin: | 10.1833° S, 123.5833° E |
| Minerals Present: | Quartz, Iron Oxide, Carbon, Manganese |
| Great for Use as: | Side table, grouped as a coffee table (Iron Base) |
| Longevity: | 20+ million years |
Original: $4,500.00
-65%$4,500.00
$1,575.00More Images



Petrified Wood Jumbo Slab Coffee Table with metal legs- 39.5in x 30.5in
The Petrified Wood Coffee Table is an exquisite piece, that adds instant glamor to the room. Petrified wood, created over time when minerals replace the organic material in submerged wood, reveals a gem like sheen when polished.
This slab is cut from wider logs. Use as display bases for precious objects or as natural decor on their own. Each piece is unique and sizes may vary.
Specifications
| SKU: | ALPFT39.5X30.5X2.5 |
| Dimensions: | Height: 2.5in Width: 30.5in Length: 39.5in |
| Weight: | 110 LBS |
| Age: | 40+ million years old |
| Origin: | 10.1833° S, 123.5833° E |
| Minerals Present: | Quartz, Iron Oxide, Carbon, Manganese |
| Great for Use as: | Side table, grouped as a coffee table (Iron Base) |
| Longevity: | 20+ million years |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Petrified Wood Coffee Table is an exquisite piece, that adds instant glamor to the room. Petrified wood, created over time when minerals replace the organic material in submerged wood, reveals a gem like sheen when polished.
This slab is cut from wider logs. Use as display bases for precious objects or as natural decor on their own. Each piece is unique and sizes may vary.
Specifications
| SKU: | ALPFT39.5X30.5X2.5 |
| Dimensions: | Height: 2.5in Width: 30.5in Length: 39.5in |
| Weight: | 110 LBS |
| Age: | 40+ million years old |
| Origin: | 10.1833° S, 123.5833° E |
| Minerals Present: | Quartz, Iron Oxide, Carbon, Manganese |
| Great for Use as: | Side table, grouped as a coffee table (Iron Base) |
| Longevity: | 20+ million years |
























