
Perna Hand Painted Chest By Homeroots
Add this accent cabinet as a great option for getting much-needed storage in a room without compromising on style. Crafted from solid Meranti wood and MDF, this piece features a single drawer and cabinet with coordinating hardware, in a hand painted primitive pattern for a Bohemian chic look. Use as chairside for your favorite lamp, or in the bedrom as night stand.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 21in W x 16in D x 26in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Artifacts |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876634 |
| Product SKU: | 389763 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Perna Hand Painted Chest By Homeroots
Add this accent cabinet as a great option for getting much-needed storage in a room without compromising on style. Crafted from solid Meranti wood and MDF, this piece features a single drawer and cabinet with coordinating hardware, in a hand painted primitive pattern for a Bohemian chic look. Use as chairside for your favorite lamp, or in the bedrom as night stand.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 21in W x 16in D x 26in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Artifacts |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876634 |
| Product SKU: | 389763 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add this accent cabinet as a great option for getting much-needed storage in a room without compromising on style. Crafted from solid Meranti wood and MDF, this piece features a single drawer and cabinet with coordinating hardware, in a hand painted primitive pattern for a Bohemian chic look. Use as chairside for your favorite lamp, or in the bedrom as night stand.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 21in W x 16in D x 26in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Artifacts |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876634 |
| Product SKU: | 389763 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























