
Pearl White Pine Wood Nightstand By Homeroots
The alluring beauty and classic style of this nightstand will surely transform the hollow of any bedroom into something spectacular. Its sleek curves and design offer a perfect accent to the existing decor in your living space. This masterpiece features a drawer and a bottom shelf for safekeeping personal stuffs like novels, jewelry box or cosmetics. The unique design is solidified by the scalloped apron and the scrolled and rose inlay detail on the front drawer. the intricate design makes it an ideal piece for your kids room
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 26 H x 24 W x 17 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Pearl White |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 285572 |
| Product UPC: | 689211808072 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Pearl White Pine Wood Nightstand |
| White Pine Wood Nightstand |
| Pine Wood Nightstand |
| 17 26 Pearl White Pine |
| 26 Pearl White Pine Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $295.48
-65%$295.48
$103.42More Images



Pearl White Pine Wood Nightstand By Homeroots
The alluring beauty and classic style of this nightstand will surely transform the hollow of any bedroom into something spectacular. Its sleek curves and design offer a perfect accent to the existing decor in your living space. This masterpiece features a drawer and a bottom shelf for safekeeping personal stuffs like novels, jewelry box or cosmetics. The unique design is solidified by the scalloped apron and the scrolled and rose inlay detail on the front drawer. the intricate design makes it an ideal piece for your kids room
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 26 H x 24 W x 17 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Pearl White |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 285572 |
| Product UPC: | 689211808072 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Pearl White Pine Wood Nightstand |
| White Pine Wood Nightstand |
| Pine Wood Nightstand |
| 17 26 Pearl White Pine |
| 26 Pearl White Pine Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The alluring beauty and classic style of this nightstand will surely transform the hollow of any bedroom into something spectacular. Its sleek curves and design offer a perfect accent to the existing decor in your living space. This masterpiece features a drawer and a bottom shelf for safekeeping personal stuffs like novels, jewelry box or cosmetics. The unique design is solidified by the scalloped apron and the scrolled and rose inlay detail on the front drawer. the intricate design makes it an ideal piece for your kids room
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 26 H x 24 W x 17 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Pearl White |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 285572 |
| Product UPC: | 689211808072 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Pearl White Pine Wood Nightstand |
| White Pine Wood Nightstand |
| Pine Wood Nightstand |
| 17 26 Pearl White Pine |
| 26 Pearl White Pine Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























