
Patch Mid Century Mod Color Block Three Door Accent Cabinet By Homeroots
Oozing with natural wood grain color and visual interest this Patch Mid Century Modern Color Block Bar Cabinet is a unique way to add a dose of fashion with loads of storage. This fabulous three door horizontal cabinet is finished in black and covered with multiple wood grain finish patches that create a unique and captivating design. Raised off the floor, the bottom base of black metal tubular geometric supports create a modern feeling. Great to store anything from dishes to blankets this everywhere cabinet is a funky way to add storage to your space. 31" x 52.3" x 12"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 52.25in W x 12.25in D x 31in H |
| Product Material: | Mdf,Ash Veneer, Iron Tube |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Multi-tonal finishes with black body |
| Product Color: | Multicolor |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230099845 |
| Product SKU: | 401669 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Color Block Door Accent Cabinet |
| Block Door Accent Cabinet |
| Century Mod Color Block Door |
| Mod Color Block Door Accent |
| Door Accent Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $467.70
-65%$467.70
$163.69More Images






Patch Mid Century Mod Color Block Three Door Accent Cabinet By Homeroots
Oozing with natural wood grain color and visual interest this Patch Mid Century Modern Color Block Bar Cabinet is a unique way to add a dose of fashion with loads of storage. This fabulous three door horizontal cabinet is finished in black and covered with multiple wood grain finish patches that create a unique and captivating design. Raised off the floor, the bottom base of black metal tubular geometric supports create a modern feeling. Great to store anything from dishes to blankets this everywhere cabinet is a funky way to add storage to your space. 31" x 52.3" x 12"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 52.25in W x 12.25in D x 31in H |
| Product Material: | Mdf,Ash Veneer, Iron Tube |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Multi-tonal finishes with black body |
| Product Color: | Multicolor |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230099845 |
| Product SKU: | 401669 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Color Block Door Accent Cabinet |
| Block Door Accent Cabinet |
| Century Mod Color Block Door |
| Mod Color Block Door Accent |
| Door Accent Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Oozing with natural wood grain color and visual interest this Patch Mid Century Modern Color Block Bar Cabinet is a unique way to add a dose of fashion with loads of storage. This fabulous three door horizontal cabinet is finished in black and covered with multiple wood grain finish patches that create a unique and captivating design. Raised off the floor, the bottom base of black metal tubular geometric supports create a modern feeling. Great to store anything from dishes to blankets this everywhere cabinet is a funky way to add storage to your space. 31" x 52.3" x 12"
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 52.25in W x 12.25in D x 31in H |
| Product Material: | Mdf,Ash Veneer, Iron Tube |
| Shelves Included: | Yes |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Multi-tonal finishes with black body |
| Product Color: | Multicolor |
| Shape: | Rectangular |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Bulb Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 808230099845 |
| Product SKU: | 401669 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Color Block Door Accent Cabinet |
| Block Door Accent Cabinet |
| Century Mod Color Block Door |
| Mod Color Block Door Accent |
| Door Accent Cabinet |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























