
Paper Weight Clock By Homeroots
A seaman setting out to sea leaving England would be equipped with his watch in his pocket. This paper weight that sits atop ones desk emulates a Victorian London watch- a classic antique heirloom from the 1800s. ? Double-sided with a roman numeral clock on one side and a compass on the other ? Made out of aluminum with a bright annealed finish ? Clock uses one AA1.5V battery (battery not included) ? Battery is inserted my unscrewing the compass side
Specifications
| Product Dimensions: | 8" H x 6" W x 6.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364207 |
| Product UPC: | 4512839554082 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Paper Weight Clock By Homeroots
A seaman setting out to sea leaving England would be equipped with his watch in his pocket. This paper weight that sits atop ones desk emulates a Victorian London watch- a classic antique heirloom from the 1800s. ? Double-sided with a roman numeral clock on one side and a compass on the other ? Made out of aluminum with a bright annealed finish ? Clock uses one AA1.5V battery (battery not included) ? Battery is inserted my unscrewing the compass side
Specifications
| Product Dimensions: | 8" H x 6" W x 6.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364207 |
| Product UPC: | 4512839554082 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A seaman setting out to sea leaving England would be equipped with his watch in his pocket. This paper weight that sits atop ones desk emulates a Victorian London watch- a classic antique heirloom from the 1800s. ? Double-sided with a roman numeral clock on one side and a compass on the other ? Made out of aluminum with a bright annealed finish ? Clock uses one AA1.5V battery (battery not included) ? Battery is inserted my unscrewing the compass side
Specifications
| Product Dimensions: | 8" H x 6" W x 6.5" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Aluminum |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364207 |
| Product UPC: | 4512839554082 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























