
Painted Metal Hand-Hammered Butterfly Wall Art By Kalalou
Spread your wings with this wall art. Handpainted in Haiti, this butterfly wall hanging is made of painted metal. It makes a great centerpiece on an accent wall or an addition to a butterfly collage.
Specifications
| Product Dimensions: | 24" x 14"t |
| Product Color: | Multi |
| Product Material: | Recycled Metal |
| Product Finish: | Painted |
| Construction: | Hand-Hammered/Hand painted |
| Function: | Wall D̩cor |
| Theme: | Transitional |
| Product SKU: | A6621K |
| Product UPC: | 841628118100 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Handcrafted by skilled artisans in Haiti. |
| Care Instructions - Wipe clean with a lint free, dry cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $115.95
-65%$115.95
$40.58More Images





Painted Metal Hand-Hammered Butterfly Wall Art By Kalalou
Spread your wings with this wall art. Handpainted in Haiti, this butterfly wall hanging is made of painted metal. It makes a great centerpiece on an accent wall or an addition to a butterfly collage.
Specifications
| Product Dimensions: | 24" x 14"t |
| Product Color: | Multi |
| Product Material: | Recycled Metal |
| Product Finish: | Painted |
| Construction: | Hand-Hammered/Hand painted |
| Function: | Wall D̩cor |
| Theme: | Transitional |
| Product SKU: | A6621K |
| Product UPC: | 841628118100 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Handcrafted by skilled artisans in Haiti. |
| Care Instructions - Wipe clean with a lint free, dry cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Spread your wings with this wall art. Handpainted in Haiti, this butterfly wall hanging is made of painted metal. It makes a great centerpiece on an accent wall or an addition to a butterfly collage.
Specifications
| Product Dimensions: | 24" x 14"t |
| Product Color: | Multi |
| Product Material: | Recycled Metal |
| Product Finish: | Painted |
| Construction: | Hand-Hammered/Hand painted |
| Function: | Wall D̩cor |
| Theme: | Transitional |
| Product SKU: | A6621K |
| Product UPC: | 841628118100 |
| Brand: | Kalalou |
Additional Information
| Handcrafted by skilled artisans in Haiti. |
| Care Instructions - Wipe clean with a lint free, dry cloth. |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























