
Oval Marble Top and Gold Metal Base Coffee Table By Homeroots
a marble top and an arched metal base makes this coffee table a great option for service. the table is stylish and elegant and will make a focal point in your home. also you can keep other little items on the table to beautify your decor. the table will bring that completing touch to your setting. its enduring design is further crowned by the gold finish.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 48in D x 16in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gold |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376309 |
| Product UPC: | 4512822894850 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gold Metal Base Coffee Table |
| Marble Gold Metal Base Coffee |
| Oval Marble Gold Metal Base |
| Metal Base Coffee Table |
| Base Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,356.58
-65%$1,356.58
$474.80More Images





Oval Marble Top and Gold Metal Base Coffee Table By Homeroots
a marble top and an arched metal base makes this coffee table a great option for service. the table is stylish and elegant and will make a focal point in your home. also you can keep other little items on the table to beautify your decor. the table will bring that completing touch to your setting. its enduring design is further crowned by the gold finish.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 48in D x 16in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gold |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376309 |
| Product UPC: | 4512822894850 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gold Metal Base Coffee Table |
| Marble Gold Metal Base Coffee |
| Oval Marble Gold Metal Base |
| Metal Base Coffee Table |
| Base Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
a marble top and an arched metal base makes this coffee table a great option for service. the table is stylish and elegant and will make a focal point in your home. also you can keep other little items on the table to beautify your decor. the table will bring that completing touch to your setting. its enduring design is further crowned by the gold finish.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 48in D x 16in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Solid Manufactured Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Gold |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 376309 |
| Product UPC: | 4512822894850 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Gold Metal Base Coffee Table |
| Marble Gold Metal Base Coffee |
| Oval Marble Gold Metal Base |
| Metal Base Coffee Table |
| Base Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























