
Oval Antiqued Silver Leaf Finish Mirror By Homeroots
This mirror is a gorgeous piece. It is fashioned with an art deco flair. The main frame is oval shaped with bars radiating from the piece to form a starburst pattern. It is then finished in a lovely silver leaf. It is a perfect focal point for an entryway, bathroom, bedroom or any room in your home. D-rings are affixed to the back of the mirror so it is ready to hang right out of the box! The mirror on this piece is not beveled.
Specifications
| Product Dimensions: | 23" H x 20" W x 1" D |
| Product Color: | Silver |
| Product Finish: | Silver |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 384176 |
| Product UPC: | 4512822758978 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Oval Antiqued Silver Leaf Finish Mirror By Homeroots
This mirror is a gorgeous piece. It is fashioned with an art deco flair. The main frame is oval shaped with bars radiating from the piece to form a starburst pattern. It is then finished in a lovely silver leaf. It is a perfect focal point for an entryway, bathroom, bedroom or any room in your home. D-rings are affixed to the back of the mirror so it is ready to hang right out of the box! The mirror on this piece is not beveled.
Specifications
| Product Dimensions: | 23" H x 20" W x 1" D |
| Product Color: | Silver |
| Product Finish: | Silver |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 384176 |
| Product UPC: | 4512822758978 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This mirror is a gorgeous piece. It is fashioned with an art deco flair. The main frame is oval shaped with bars radiating from the piece to form a starburst pattern. It is then finished in a lovely silver leaf. It is a perfect focal point for an entryway, bathroom, bedroom or any room in your home. D-rings are affixed to the back of the mirror so it is ready to hang right out of the box! The mirror on this piece is not beveled.
Specifications
| Product Dimensions: | 23" H x 20" W x 1" D |
| Product Color: | Silver |
| Product Finish: | Silver |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 384176 |
| Product UPC: | 4512822758978 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























