
Orange Vintage Violin By Homeroots
Hit the right note by bringing this vintage violin into your room. This model was handcrafted of iron on a scale of 1:2. It features a light weight frame, bow, strings, and music notes (which are welded on). A must have for the collector and enthusiast! ? 100% iron frame ? Musical notes and bow securely welded on
Specifications
| Product Dimensions: | 19.5" H x 10.5" W x 12" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364172 |
| Product UPC: | 4512839555157 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Orange Vintage Violin By Homeroots
Hit the right note by bringing this vintage violin into your room. This model was handcrafted of iron on a scale of 1:2. It features a light weight frame, bow, strings, and music notes (which are welded on). A must have for the collector and enthusiast! ? 100% iron frame ? Musical notes and bow securely welded on
Specifications
| Product Dimensions: | 19.5" H x 10.5" W x 12" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364172 |
| Product UPC: | 4512839555157 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hit the right note by bringing this vintage violin into your room. This model was handcrafted of iron on a scale of 1:2. It features a light weight frame, bow, strings, and music notes (which are welded on). A must have for the collector and enthusiast! ? 100% iron frame ? Musical notes and bow securely welded on
Specifications
| Product Dimensions: | 19.5" H x 10.5" W x 12" D |
| Product Color: | Multiple Colors |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 364172 |
| Product UPC: | 4512839555157 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























