
Olive Velvet Accent Chair with Covered Wooden Frame By Homeroots
A dazzling common room chair that flaunts plush velvet-covered seating rested atop a sturdy wooden frame.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 31in W x 28in D x 32in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380625 |
| Product UPC: | 4512822716053 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Olive Velvet Accent Chair Covered |
| Velvet Accent Chair Covered Wooden |
| Olive Velvet Accent Chair |
| Accent Chair Covered Wooden Frame |
| Velvet Accent Chair Covered |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,114.15
-65%$1,114.15
$389.95More Images







Olive Velvet Accent Chair with Covered Wooden Frame By Homeroots
A dazzling common room chair that flaunts plush velvet-covered seating rested atop a sturdy wooden frame.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 31in W x 28in D x 32in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380625 |
| Product UPC: | 4512822716053 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Olive Velvet Accent Chair Covered |
| Velvet Accent Chair Covered Wooden |
| Olive Velvet Accent Chair |
| Accent Chair Covered Wooden Frame |
| Velvet Accent Chair Covered |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A dazzling common room chair that flaunts plush velvet-covered seating rested atop a sturdy wooden frame.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 31in W x 28in D x 32in H |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Product Color: | Brown |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 380625 |
| Product UPC: | 4512822716053 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Olive Velvet Accent Chair Covered |
| Velvet Accent Chair Covered Wooden |
| Olive Velvet Accent Chair |
| Accent Chair Covered Wooden Frame |
| Velvet Accent Chair Covered |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























