
Olive Ash Burl Tea Server By Homeroots
Traditional and charming in form, the Olive Ash Burl Tea Server is a combination of hardwood solids, MDF and olive ash burl veneer. Four strong reeded legs hold up the veneer top and a lower shelf. A semi brass fin tubing frame adorns the edge of the top layer providing additional assistance in pushing the cart around and protecting the objects on it. Brass casters are placed to compliment the entire server and for easy mobility. 29.5" x 31" x 20"
Specifications
| Product Category: | Bar Carts |
| Product Dimensions: | 31in W x 20in D x 29.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Olive Ash Burl |
| Product Color: | Medium Brown |
| Shape: | Oval |
| Cabinets Included: | No |
| Drawers Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822868066 |
| Product SKU: | 388953 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $502.56
-65%$502.56
$175.90More Images





Olive Ash Burl Tea Server By Homeroots
Traditional and charming in form, the Olive Ash Burl Tea Server is a combination of hardwood solids, MDF and olive ash burl veneer. Four strong reeded legs hold up the veneer top and a lower shelf. A semi brass fin tubing frame adorns the edge of the top layer providing additional assistance in pushing the cart around and protecting the objects on it. Brass casters are placed to compliment the entire server and for easy mobility. 29.5" x 31" x 20"
Specifications
| Product Category: | Bar Carts |
| Product Dimensions: | 31in W x 20in D x 29.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Olive Ash Burl |
| Product Color: | Medium Brown |
| Shape: | Oval |
| Cabinets Included: | No |
| Drawers Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822868066 |
| Product SKU: | 388953 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Traditional and charming in form, the Olive Ash Burl Tea Server is a combination of hardwood solids, MDF and olive ash burl veneer. Four strong reeded legs hold up the veneer top and a lower shelf. A semi brass fin tubing frame adorns the edge of the top layer providing additional assistance in pushing the cart around and protecting the objects on it. Brass casters are placed to compliment the entire server and for easy mobility. 29.5" x 31" x 20"
Specifications
| Product Category: | Bar Carts |
| Product Dimensions: | 31in W x 20in D x 29.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Olive Ash Burl |
| Product Color: | Medium Brown |
| Shape: | Oval |
| Cabinets Included: | No |
| Drawers Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822868066 |
| Product SKU: | 388953 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























