
Olive Ash Burl Pembroke Table By Homeroots
Distinctively known for it's drop-leaf design, the Olive Ash Burl Pembroke Table is uniquely versatile. Owing to it's structure the table can be easily accommodated into large and small spaces. You can use it as a serving table or even as a side table. The top of the table is manufactured from maple and walnut veneer fold inlay design with matching birch veneer motifs and olive ash burl veneer border. It stands firmly on four tapered legs. One drawer is also included with an antique brass finished pull handle. 28" x 19" x 25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 19in W x 25in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Olive Ash Burl |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389944 |
| Product UPC: | 4512822878591 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Olive Ash Burl Pembroke Table |
| Ash Burl Pembroke Table |
| Burl Pembroke Table |
| Olive Ash Burl Pembroke |
| Ash Burl Pembroke |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $586.90
-65%$586.90
$205.41More Images







Olive Ash Burl Pembroke Table By Homeroots
Distinctively known for it's drop-leaf design, the Olive Ash Burl Pembroke Table is uniquely versatile. Owing to it's structure the table can be easily accommodated into large and small spaces. You can use it as a serving table or even as a side table. The top of the table is manufactured from maple and walnut veneer fold inlay design with matching birch veneer motifs and olive ash burl veneer border. It stands firmly on four tapered legs. One drawer is also included with an antique brass finished pull handle. 28" x 19" x 25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 19in W x 25in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Olive Ash Burl |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389944 |
| Product UPC: | 4512822878591 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Olive Ash Burl Pembroke Table |
| Ash Burl Pembroke Table |
| Burl Pembroke Table |
| Olive Ash Burl Pembroke |
| Ash Burl Pembroke |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Distinctively known for it's drop-leaf design, the Olive Ash Burl Pembroke Table is uniquely versatile. Owing to it's structure the table can be easily accommodated into large and small spaces. You can use it as a serving table or even as a side table. The top of the table is manufactured from maple and walnut veneer fold inlay design with matching birch veneer motifs and olive ash burl veneer border. It stands firmly on four tapered legs. One drawer is also included with an antique brass finished pull handle. 28" x 19" x 25"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 19in W x 25in D x 28in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Poplar |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Olive Ash Burl |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389944 |
| Product UPC: | 4512822878591 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Olive Ash Burl Pembroke Table |
| Ash Burl Pembroke Table |
| Burl Pembroke Table |
| Olive Ash Burl Pembroke |
| Ash Burl Pembroke |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























