
Olive Ash Burl Game Table By Homeroots
The Olive Ash Burl Game Table boasts of sheer elegance. Crafted from rubber wood solids and selected veneers it comprises of a reversible inlay design game board. On one side you can find a backgammon board while on the other a chess/checkers board. Traditionally craved cabriole legs with a ball-like foothold provide for perfect stability and uninterrupted focus. The table also includes a drawer for easy storage with a brass knob handle. Scalloped edges adorn the edges of the table adding to it's sophisticated appearance. This game table can be collaborated with any set up. Ideal for a family room, living room, den or bar lounge area. 31" x 29" x 22.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 29in W x 22.5in D x 31in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Olive Ash Burl |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389946 |
| Product UPC: | 4512822878614 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Olive Ash Burl Game Table By Homeroots
The Olive Ash Burl Game Table boasts of sheer elegance. Crafted from rubber wood solids and selected veneers it comprises of a reversible inlay design game board. On one side you can find a backgammon board while on the other a chess/checkers board. Traditionally craved cabriole legs with a ball-like foothold provide for perfect stability and uninterrupted focus. The table also includes a drawer for easy storage with a brass knob handle. Scalloped edges adorn the edges of the table adding to it's sophisticated appearance. This game table can be collaborated with any set up. Ideal for a family room, living room, den or bar lounge area. 31" x 29" x 22.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 29in W x 22.5in D x 31in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Olive Ash Burl |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389946 |
| Product UPC: | 4512822878614 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Olive Ash Burl Game Table boasts of sheer elegance. Crafted from rubber wood solids and selected veneers it comprises of a reversible inlay design game board. On one side you can find a backgammon board while on the other a chess/checkers board. Traditionally craved cabriole legs with a ball-like foothold provide for perfect stability and uninterrupted focus. The table also includes a drawer for easy storage with a brass knob handle. Scalloped edges adorn the edges of the table adding to it's sophisticated appearance. This game table can be collaborated with any set up. Ideal for a family room, living room, den or bar lounge area. 31" x 29" x 22.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 29in W x 22.5in D x 31in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Olive Ash Burl |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Square |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389946 |
| Product UPC: | 4512822878614 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























