
Old World Vintage Style Map Coffee Table By Homeroots
Bring unique and fashionable design to your living room, office, or lounge area with this Old World Vintage Style Map Coffee Table. This ornamental trunk style table comes complete with distressed laminated old world map designs, leather accents, and a center storage drawer with leather handle. Offering superior functionality and style, this table is constructed from wood, leather, and lacquer, and finished with a warm brown vintage finish. The round knob legs give it a fashionable look and to raise it slightly off the ground. 18"H. 36" W. 24" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Light Brown |
| Finish: | Heritage |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 383211 |
| Product UPC: | 4512822740553 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Vintage Style Map Coffee Table |
| World Vintage Style Map Coffee |
| Style Map Coffee Table |
| Map Coffee Table |
| Vintage Style Map Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Old World Vintage Style Map Coffee Table By Homeroots
Bring unique and fashionable design to your living room, office, or lounge area with this Old World Vintage Style Map Coffee Table. This ornamental trunk style table comes complete with distressed laminated old world map designs, leather accents, and a center storage drawer with leather handle. Offering superior functionality and style, this table is constructed from wood, leather, and lacquer, and finished with a warm brown vintage finish. The round knob legs give it a fashionable look and to raise it slightly off the ground. 18"H. 36" W. 24" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Light Brown |
| Finish: | Heritage |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 383211 |
| Product UPC: | 4512822740553 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Vintage Style Map Coffee Table |
| World Vintage Style Map Coffee |
| Style Map Coffee Table |
| Map Coffee Table |
| Vintage Style Map Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring unique and fashionable design to your living room, office, or lounge area with this Old World Vintage Style Map Coffee Table. This ornamental trunk style table comes complete with distressed laminated old world map designs, leather accents, and a center storage drawer with leather handle. Offering superior functionality and style, this table is constructed from wood, leather, and lacquer, and finished with a warm brown vintage finish. The round knob legs give it a fashionable look and to raise it slightly off the ground. 18"H. 36" W. 24" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Light Brown |
| Finish: | Heritage |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 383211 |
| Product UPC: | 4512822740553 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Vintage Style Map Coffee Table |
| World Vintage Style Map Coffee |
| Style Map Coffee Table |
| Map Coffee Table |
| Vintage Style Map Coffee |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























